Jste zde

Zprávy

Biskup Tebartz-van Elst zaměstnán Vatikánem

Vatikán (KAP/KNA) „Biskup luxusu“ Franz-Peter Tebartz-van Elst musel roku 2013 opustit německou diecézi Limburg pro špatné zacházení s penězi při přestavbě svého sídla. Nyní obdržel místo a kancelář v Papežské radě pro novou evangelizaci. Zastává tam pozici delegáta pro katechezi. Má za úkol zpracovávat doporučení pro biskupy v západním světě, jak mají zajišťovat předávání víry dalším generacím.

Diecéze Limburg v březnu veřejně prohlásila, že Tebartz-van Elst je odpovědný za materiální škody, které vznikly při přestavbě za asi 31 milionů euro. „Máme posudek církevního právníka s tím výsledkem, že biskup jako hlavní odpovědný za řízení a správu majetku udělal rozhodnutí, která vedla ke škodám na majetku,“ řekl apoštolský administrátor diecéze, světící biskup Manfred Grothe, novinám Frankfurter Rundschau. Diecéze to již sdělila Římu. Sama prý svého bývalého biskupa žalovat nemůže, musí to udělat Vatikán. Jde přitom o církevní trestní právo. Škody vznikly podle Grotheho jak tím, že se některé práce musejí dělat dvakrát, tak i následkem některých předražených faktur, které byly bývalým biskupem proplaceny stavebním firmám.

Za propuštění Asie Bibiové půl milionu Britů

Islámábád (KAP/KNA) Přes 572 tisíc lidí podpořilo svými podpisy petici na podporu pákistánské křesťanky Asie Bibiové, která byla odsouzena k smrti za údajné rouhání proti prorokovi Mohamedovi. Petici s hashtagem (tj. identifikátorem pro sociální sítě) #saveAsiaBibi iniciovala Angličanka Emily Clarkeová. Petice vyzývá vlády Velké Británie a Pákistánu, aby se zasadily za propuštění Bibiové. V současnosti se případ projednává v poslední instanci, před pákistánským Nejvyšším soudem. Četné petice na podporu Bibiové i žádosti o milost ze strany řady osobností včetně papeže Benedikta XVI. a jiných náboženských a politických vůdců byly doposud bez úspěchu.

Maďarská vláda vyhlásila svatomartinský rok

Budapešť (KAP/KNA) Maďarská vláda oficiálně vyhlásila rok 2016 národním rokem připomínky svatého Martina z Tours (316–397), jednoho ze zemských patronů. Premiér Viktor Orbán zároveň uvolnil 955 milionů forintů (což je asi 87 milionů korun) na akce spojené s touto připomínkou.

Iniciativa za konání svatomartinského roku vzešla od katolických biskupů a od vedení města Szombathely na západě země, kde se světec před téměř 1700 lety narodil. Zde a v benediktinském klášteře Pannonhalma se také bude odehrávat většina akci na připomenutí sv. Martina. Kromě toho se uskuteční renovace několika kostelů zasvěcených sv. Martinovi.

Zemřel Dinkha IV.

Washington (KAP/KNA) Ve věku 79 let zemřel 111. patriarcha asyrské východní církve Mar Dinkha IV. Podlehl virové infekci v nemocnici v Rochesteru ve státě Minnesota. Svou církev řídil 39 let. Původně žili věřící asyrské východní církve především na východě Iráku, vzhledem k politické situaci však dochází k velké emigraci a Dinkha IV. přenesl sídlo své církve roku 1984 do USA.

Asyrská východní církev má asi 100 tisíc věřících rozptýlených dnes po světě, především po Blízkém Východě, Indii a Severní Americe. Bývá spojována s nestorianismem (teologický směr založený biskupem 5. století Nestoriem) a neudržuje eucharistické komunio s žádnou jinou křesťanskou církví. V liturgii používá syrský dialekt aramejštiny. S Vatikánem vede oficiální ekumenický dialog a snaží se také o sblížení s ostatními dvěma asyrskými církvemi, babylónskou chaldejskou a syrskou pravoslavnou.

Útoky v Láhauru

Islámábád (KAP/KNA) 15. března došlo v pákistánském Láhauru ke dvěma útokům na kostely, katolický a protestantský. Přihlásila se k nim jedna z odnoží islamistického hnutí Tálibán. Podle oficiálních údajů bylo 14 mrtvých a přes 70 raněných, místní katolický arcibiskup Sebastian Shaw uvedl 21 mrtvých a přes 80 raněných. O deset dní později dva ozbrojenci na motocyklech opět ostřelovali katolický kostel a po přestřelce s policií ujeli. Zraněni byli dva kolemjdoucí.

Teolog W. Müller: přehodnoťme sexualitu

Freiburg (KAP/KNA) Německý teolog a psychoterapeut Wunibald Müller vyzval katolické biskupy, aby znovu promysleli a přehodnotili postoj církve k sexualitě. Má-li církev být v kontaktu s dnešními lidmi, musí se podle Müllera podzimní biskupská synoda o rodině odvážit „skoku vpřed“. Ve freiburském diecézním časopise Konradsblatt teolog uvedl, že je potřeba změnit perspektivu a přestat myšlenkově vycházet „především od manželství a od heterosexuality“. Sexualitu totiž nelze redukovat na rozmnožování. Především totiž přispívá k prohloubení partnerství, přičemž je „ve službách našich přání a tužeb po zkušenosti bezpečí, přijetí, blízkosti a intimity“. Z hlediska pastorace se podle Müllera sexualita musí pojímat nezávisle na člověkově orientaci. Nejde tedy v první řadě o to, zda je někdo homosexuální, heterosexuální či bisexuální, ale o uznání osobní snahy o „odpovědnou a život obohacující realizaci sexuality“.

Wunibald Müller patří k nejznámějším katolickým psychoterapeutům. V bavorském Münsterschwarzachu řídí rekolekční dům pro církevní pracovníky v životních krizích.

Druhá biskupka Církve Anglie

Londýn (KAP/KNA) Anglikánská státní Církev Anglie (Church of England) jmenovala druhou ženu do biskupské hodnosti. Alison Whiteová (58), doposud kněžka v obci Riding Mill v newcastleské diecézi, převezme úřad sufragánní biskupky v Hullu v arcidiecézi York. Svěcení se má konat 3. července v Yorku. Na kněžku byla Whiteová vysvěcena roku 1994 a je manželkou Franka Whitea, světícího biskupa v Newcastle.

První biskupku v historii anglická anglikánská církev uvedla do funkce 25. března, je jí sufragánní biskupka ve Stockportu Libby Laneová, vysvěcená v lednu. Se jmenováním první diecézní biskupky se počítá ještě letos.

Bývalý předseda odešel z hnutí My jsme církev

Vídeň (KAP/KNA) Bývalý předseda rakouského katolického reformního hnutí My jsme církev (Wir sind Kirche) Hans-Peter Hurka z této organizace odešel. Jako důvod uvedl setrvání své nástupkyně Marthy Heizerové, jež byla exkomunikována, protože se účastnila slavení eucharistie bez kněze.

Hurka zároveň založil hnutí podobného zaměření zvané Síť: věřit v souladu s dobou (Netzwerk: zeitgemäß glauben), jež chce usilovat o „reformu církve, ne rozštěpení církve“. „Pouhá provokace k žádnému dialogu nevede. Bez dialogu to ale nepůjde,“ řekl Hurka deníku Die Presse.

Obě iniciativy, My jsme církev i Síť, počítají své členstvo jen v řádu zlomků promile z celkového počtu rakouských katolíků. V popředí zájmu byla iniciativa My jsme církev v 90. letech, kdy propukl skandál kolem vídeňského arcibiskupa kardinála Groera, viněného ze sexuálního zneužívání seminaristů. Tehdy se iniciativě podařilo sebrat okolo půl milionu podpisů na svých pět požadavků: 1. bratrská církev, 2. plná rovnoprávnost ženám v církvi, 3. zrušit povinnost celibátu, 4. pozitivní hodnocení sexuality, 5. hlásat radostnou zvěst, a ne vyhrožovat.

Zážitky lepší než dárky

Zážitky přinášejí větší štěstí než materiální věci. To je názor profesorky psychologie Elizabeth Dunnové z British Columbia University v kanadském Vancouveru. „Zeptáte-li se dospělých, na co z dětství rádi vzpomínají, jsou to téměř vždy zážitky, a ne hračky. Vyplatí se tedy investovat spíše do výletů než utrácet za předměty“, řekla Elizabeth Dunnová v rozhovoru pro Süddeutsche Zeitung.

Katolické rádio v islámském státě

FM 777 – Media for Jesus je název první katolické rozhlasové stanice v Pakistánu (arcibiskupství Karáčí), který vysílá 24 hodin denně. Arcibiskup Joseph Coutts doufá, že jejím prostřednictvím tak bude moci lépe šířit evangelium a zprávy z církve a společnosti mezi přibližně 170 tisíc katolíků místní církve.