Jste zde

Liturgie pro děti

Od září loňského roku jsme ve Společné cestě začali jednou měsíčně slavit liturgie určené pro děti. Návrh tyto liturgie zařadit podal Jan Konzal v situaci, kdy jsme řešili, jak dál postupovat při katechezi dětí. Po půl roce (celkem šest slavení) je možné se podělit o první zkušenosti.

Účastníci

Liturgie je koncipována tak, aby se jí aktivně účastnili mladší děti (ve věku přibližně 4 – 9 let). Jistou roli dostávají i starší do věku 16 let. Účastní se i rodiče těchto dětí a dorostu. Oproti „běžné“ neděli se účast ostatních dospělých nepředpokládá. V „covidové době“ se někteří lidé internetem připojovali na dálku (je to možné na blok slova, nikoli na eucharistii). Tuto liturgii pro děti na dálku nepřenášíme.

Služebníci

Obvyklou nedělní liturgii připravuje a „realizuje“ tým několika služebníků s cílem aktivně zapojit všechny účastníky. Vedení liturgie pro děti je svěřeno pouze jedné osobě (zpravidla matce některého dítěte – střídají se tři). Pomáhá kytaristka doprovázející zpěvy a ordinovaný služebník, který přednáší předsednické modlitby. Ostatní dospělí s dětmi nekomunikují.

Liturgický prostor

Uprostřed je nízký stolek - „oltář“ - a kolem vhodná místa k sezení pro děti a dva služebníky; rodiče tvoří kruh po obvodu místnosti. Je pamatováno i na dostatek volného prostoru.

Pohyb

Oproti obvyklé liturgii obsahuje liturgie pro děti méně slov a více rituálu. Je zařazeno několik průvodů dětí. Na začátku přinesou nádobu s vodou, kde si děti namočí ruce či udělají kříž. Úkon je koncipován jako připomínka křtu a zároveň, protože dvě děti nejsou pokřtěné, jako očekávání křtu. Současně s vodou někdy přinášely květiny.

Před blokem slova děti přinesou bibli a svíci (např. menoru, kterou v létě vyřezávaly) a podělí se o zapalování. Před eucharistickým blokem přinesou chléb, vína a další potřeby pro eucharistii jako vodu, korporál (nejdříve), purifikatorium, křížek atd. Na tento průvod jsou děti zvyklé z liturgie pro dospělé. Při pozdravu pokoje děti předávají pozdrav rodičům. Na závěr vše ze stolu Páně odnášejí.

Zpěv

Písně vhodné pro děti vybírá kytaristka. Zpěv je zařazen na 3-4 místech. Je to vždy samostatný úkon a nikoli doprovod k něčemu dalšímu, aby se na něj děti mohly soustředit. Oblíbené jsou písně s ukazováním. Několik jsme jich použili. Žádaná je rovněž píseň díků, při které děti sdělují úmysly děkování, které se pak zpívají.

Předsednické modlitby

Vstupní modlitba (orace) a modlitba po přijímání (postcommunio) jsou improvizované velmi jednoduché (jedna věta anamnetická, jedna epikletická) s tématem odpovídajícím tématu liturgie. Děti (i dospělí) stojí a rozevírají prázdné ruce. Dětem tento modlitební postoj potíže nečiní, na rozdíl od některých rodičů...

Slovo

Blok slova obsahuje pouze jedno kratší čtení, nejlépe s dějem – obvykle část evangelijní perikopy ekumenického lekcionáře. Do čtení je zapojen dorost. Čte se z normální bible, nebo z bible pro děti či mládež. Někdy je vhodné čtení dramatizované, uplatní se tak více čtenářů (jako v pašijích). Následuje dialogický výklad, aktualizace na dnešní situaci a scénka přehrávající příběh.

Modlitby dětí

Při přímluvách na konci bloku slova a díkůčinění mají děti přednost před ostatními. Při prvním slavení se však do přímluv nezapojily a musel je nahradit dorost. Od dalšího slavení jsme přímluvy propojili s rituálem. Dítě (a nakonec i dorost či dospělí) zapálí malou svíci, položí ji na stůl Páně a přednese improvizovanou přímluvu. To se osvědčilo, děti přednáší přímluvy, dokud zásoba svící stačí... Jako aklamaci volíme jednoduché Amen, které zvládne i velmi malé dítě.

Otče náš

Stojíme a držíme se za ruce. Někdy děti a dorost vytvoří vnitřní kruh a rodiče vnější, někdy se vytvoří jeden kruh pro všechny.

Eucharistická modlitba

Je improvizovaná se snahou zohlednit téma liturgie. V anamnetické části děti spontánně přednáší dílčí motivy, předsedající je pronese a všichni odpovídají aklamací Amen. Nečiní problémy, když děti např. při díkůčinění za stvoření přednáší různé druhy zvířat, různé druhy rostlin, různé příběhy Ježíšova života atd. Je zařazena pouze jedna řada takovýchto motivů (pokud některé dítě nenastolí i jiný motiv).

Struktura

Liturgie, která trvá asi 45 min., má přibližně tuto strukturu:

1. úvodní zpěv

2. úvodní slovo + označení vodou

3. vstupní modlitba

4. přinesení bible a svíce

5. blok slova

a. úvod

b. čtení

c. povídání k textu

d. scénka

6. přímluvy s aklamací Amen (každé dítě zapálí svíčku a řekne přímluvu)

7. přinesení chleba a vína

8. zpěv

9. anafora s aklamacemi Amen

10. Otče náš a pozdrav pokoje

11. děti nesou pozdrav pokoje rodičům

12. přijímání

13. děkování

14. postcommunio

15. závěrečný zpěv

Příprava

Rodina, která setkání připravuje, zajistí:

- místo setkání, zaslání pozvánky potenciálním účastníkům

- nízký stolek a vhodné sezení pro děti

- pomůcky pro scénku

- nádobu s vodou, (případně květinu), bibli, svíci, malé svíčky (kalíšky), chléb, víno, liturgické nádoby a další pomůcky

- text pro účastníky s pořadem liturgie a texty zpěvů,

- oběd

Pokud je něco nad její síly či možnosti, požádá o pomoc. Na liturgii navazuje katecheze dětí. Tu vede stálý katecheta a zpravidla rozvíjí myšlenky liturgie. Navazuje rovněž úvod do bible pro dorost, vedený odborníkem, biblistou. (Tyto programy jsou součástí i „normální“, „velké“ neděle pro dospělé.)

 

Komentáře

Je to moc pěkné, co tady popisujete. Velký důraz na slavení. - Jen jedna věc mě překvapila. Děti se nechtěly modlit, a tak jste jim řekli, že když modlitbu řeknou, můžou si zapálit svíčku. A protože zapalování svíček je baví, i nějakou modlitbu ze sebe vycedí. Rozumím tomu dobře? - Jeden můj kolega farář učil svého syna, velkého jedlíka, že nemůže začít jíst, dokud se nepomodlí. A tak syn vymyslel modlitbu: "Pane Bože, amen". Ale to svým dětem nenapovídejte.