Jste zde

Nové knihy a poznamka

autor: 

 

Nakladatelství Vyšehrad nám doredakce zaslalo několik zajímavých knih:

Malé dějiny katolické církve od známého ekumenického teologa Hanse Künga zaujmou angažovaným a kritickým pohledem na jednotlivé etapy dějin katolictví. Je v tom jejich velká přednost a zároveň slabina: Nelze je doporučit jako objektivní učebnici, vědecký text psaný sineira et studio, ale naopak budou užitečné tomu, kdo se chce dozvědět, jak naše současné problémy souvisí s minulostí a jak se na to dívá profesor Küng.

Bůh a zlo od Waltera Grosse a Karla-Josefa Kuschela je kniha pro každého, koho trápí problém teodiceje. A to čas od času bude asi každý věřící člověk:"Proč to Bůh dopustil?" ptáme se, kdykoli stojíme blízko nějaké tragické události. Přednost knihy je spojení biblické a teologické tradice s analýzou moderních literárních děl.

Radikální milost je název sbírky krátkých meditací Richarda Rohra. Na každý den v roce dostanete stránku duchovní četby k zamyšlení. Hutné, přesné, bez cukerínu.

 

Sorry, Mary...

Náhodou jsem shlédl video: svěcení jáhna. Po slavnosti mu děkoval hodnostář za to, že přes svoje náročné povolání a titul se dal do služeb církve. V první lavici kostela seděla manželka novopečeného jáhna spolu s pěti dětmi. O ní nepadlo ani slovo, ačkoli svému muži ponechala veškerý čas nutný ke studiu a sama pečovala o děti, domácnost i zahradu. Pak jáhen děkoval hodnostáři a církvi a přijal velikou kytici. Manželka jako by tam ani nebyla ...

Jan Rybář