Jste zde

Reportáž o kněžské pedofilii

autor: 

 

Jeden z čtenářů nás upozornil na výprodej knihy Zrada, aneb krize v katolické církvi, kterou objevil v Levných knihách v Jindřišské ul. v Praze za 49 Kč. Autory jsou investigativní žurnalisté listu The Boston Globe. Dokumentují sexuální zneužívání dětí kněžími v posledních desetiletích ve Spojených státech. Není to veselé čtení. Na jednotlivých případech je doloženo chování pedofilů i jejich obětí, způsoby utajování i následky pedofilního jednání, nečinnost církevních představitelů.

Nejznámější je případ Johna J. Geoghana, který během desítek let zneužil stovky chlapců. Jeho představení jej při zjištěném zločinu překládali na jiná místa, kde mohl dále páchat trestnou činnost a celou záležitost tutlali. Nakonec byl v r. 2002 odsouzen na 10 let žaláře a v r. 2003 spoluvězněm zavražděn. Jeho nadřízený, bostonský kardinál Law se pokoušel zpočátku tvrdit, že o pedofilním jednání nevěděl, ale nakonec byl přinucen k rezignaci, protože lhal. Podařilo se prosadit nulovou toleranci k podobným zločinům. Je to jediná cesta, jak může katolická církev s velmi pošramocenou pověstí znovu získat důvěru veřejnosti.

Ve stejnou dobu probíhala obdobná aféra u nás. Pro pedofilii byl pravomocně odsouzen kněz František Merta. Jeho nadřízený, arcibiskup Graubner, vyvázl bez postihu, zatímco student teologie Václav Novák, který na trestnou činnost Merty i její krytí Graubnerem upozorňoval, byl společensky ze strany církve znemožněn. Arcibiskup sice sám sebe ochránil před trestním stíháním, ale věci věrohodnosti církve poskytl medvědí službu.

Kniha Zrada, aneb krize vkatolické církvi, obsahující množství kasuistiky, je vhodným doplňkem k syntetičtěji pojaté knize Donalda B. Cozzense Měnící setvář kněžství: reflexe nad krizí kněžské duše (vydalo Benediktinské arciopatství v Břevnově), o které jsme referovali v Getsemanech11/2003.