Jste zde

Zprávy

Pozastavení profesorského působení metropolity Hilariona na univerzitě ve Fribourgu

(MV) Podle prohlášení zveřejněného 8. března 2022 teologická fakulta ve švýcarském Fribourgu pozastavila až do odvolání výkon funkce řádného profesora tamnější univerzity metropolity Hilariona (Alfejeva), vedoucího oddělení vnějších církevních vztahů moskevského patriarchátu a stálého člena Svatého synodu. Důvodem je skutečnost, že se nebyl schopen postavit proti porušování mezinárodního práva ze strany Ruska i vůči tvrzením patriarchy Kirilla (která pronesl v kázáních 27. února a 6. března), ve kterých ospravedlňuje válku Ruska proti Ukrajině (jako "metafyzickou bitvu").

Děkana fakulty prof. Mariano Delgado uvedl, že důvod tohoto rozhodnutí je zřejmý: „Jako příliš často v dějinách křesťanství se církevní vedení neodváží položit si otázku "jakým právem?", když vládci vlastního národa uvedou do pohybu agresivní válečnou mašinérii proti bratrskému národu, ať už z takticko-diplomatických důvodů, nebo z důvodů ideologického souznění. Od katastrofy první světové války se nacionalismus, zvrácená biblická idea vyvolení, často stává novým politickým náboženstvím. Národy Evropy, které se v roce 1815 v manifestu "Svaté Aliance" považovaly za "jeden křesťanský národ bratří", dosud nedokázaly trvale překonat patologii nacionalismu. Církve a teologie v tomto procesu nejsou nevinné."

Dále děkan Delgado uvedl, že prorockou odvahu v dnešním Rusku prokazují obyčejní laici, kněží a jáhni nebo aktéři občanské společnosti, kteří veřejně protestují proti Putinově válce, i když se musí více obávat než církevní vedení. Vrcholní představitelé církve naopak selhávají. Děkan fakulty ve Freiburgu zároveň ujistil, že fakulta bude i nadále místem porozumění a setkávání s různými pravoslavnými církvemi a mezi nimi navzájem. Mlčení za situace, kdy je třeba mluvit nahlas, podle děkana není součástí prorocké tradice křesťanství, která je pro fakultu důležitá.

Prof. Barbara Hallenslebenová, která se na univerzitě ve Fribourgu věnuje pravoslaví, později zveřejnila korespondenci metropolity Hilariona s děkanem, která předcházela pozastavení jeho činnosti. V ní se Hilarion sice přímo k válce nevyjádřil, ale mimo jiné napsal, že „se zlomeným srdcem sleduje nejnovější vývoj na Ukrajině a v jejím okolí“ a že od svého jmenování vedoucím oddělení vnějších církevních vztahů moskevského patriarchátu (2009) investoval mnoho úsilí a energie při prosazování smíření a míru mezi Ukrajinci a také pomohl mnohým křesťanům na Ukrajině přežít. Církev, jejíž je Hilarion představitelem, podle něj dělá vše pro to, aby pomohla trpícím lidem zachránit jejich životy a ukončit konflikt. Hilarion v korespondenci uznal, že to asi nesplňuje představy, které by od něj fakulta očekávala, proto považuje za vhodné odstoupit z funkce profesora ve Fribourgu.

Modlitební řetězec za Ukrajinu Církve bratrské

(MV/CB) Předseda Rady Církve bratrské (CB) David Novák v prohlášení ze dne 18. března 2022 poděkoval sborům za obrovské nasazení, které mnozí lidé projevili ve snaze pomoci v souvislosti s válkou na Ukrajině. Vyzval k uspořádání modlitebního řetězce ve dnech 21. až 31. března s odkazem na verš Žalmu 69, 4: „Pojďme v tomto modlitebním řetězu volat do umdlení. Jako jednotlivci, ale i jako celá církev. Připojme se tímto k proudu modliteb miliónů křesťanů na celém světě, kteří se přimlouvají, aby tato šílená válka skončila. Zároveň můžeme přidávat i další modlitební náměty, jak nás Pán Bůh povede.“

V prohlášení z 30. března předseda Rady CB opět poděkoval za časové, hmotné a modlitební nasazení: „Všechny tři oblasti jsou velmi třeba a jedna podepírá druhou.“ Zárověň vyzval k prodloužení společného modlitebního řetězce za Ukrajinu až do Velkého pátku (15. dubna). V tento den se uskuteční společné celocírkevní bohoslužby, které budou vysílány živě ze sboru v Soukenické. Při nich dojde k ukončení tohoto modlitebního řetězce.

Zemřela Magda Konzalová

(MV) Dne 14. března 2022 ve věku 87 let zemřela Magda Konzalová, dlouholetá spolupracovnice v oddělení paleontologie Geologického ústavu Akademie věd ČR a manželka (od roku 1968) biskupa Ecclesia silentii Jana Konzala, který zemřel v listopadu 2021. Podle vzpomínky na stránkách ústavu začínala svoji vědeckou práci v Geologickém průzkumu Geoindustrie, ale převážnou část strávila v Oddělení paleobiologie a paleoekologie Geologického ústavu Akademie věd ČR. Byla významnou vědeckou pracovnicí v oboru palynologie, specializovanou převážně na terciérní sedimenty, ale rovněž i proterozoické a křídové. Kromě své vědecké práce vychovala i několik studentek.

Role Ducha v Rohrově teologickém pohledu na člověka

(MV/IES) Ekumenický institut ETF UK, Institut ekumenických studií Praha a VOŠ Jabok uspořádali ve dnech 18. – 19. března 2022 další z řady pravidelných víkendových seminářů pro zájemce o teologii, tentokrát na téma „Role Ducha v Rohrově teologickém pohledu na člověka“. Seminář se soustředil na Rohrovo pojetí Ducha a způsob, jakým ho přibližuje člověku současnosti. V rámci semináře zazněly v pátek příspěvky Beldena C. Lanea a Ladislava Heryána, na které v sobotu dopoledne navázaly přednášky Petra Galluse a Pavla Hoška (oba ETF UK). Přednášky byly vždy doplněny koreferáty a diskusí. Před sobotním obědem se účastníci rozdělili do seminárních skupin k diskusím. Shrnutím výstupů ze seminárních skupin začal sobotní odpolední program, v jehož rámci přednesla svoji přednášku Denisa Červenková (KTF UK). Seminář byl zakončen panelovou diskusí s přednášejícími. Součástí semináře byla v pátek večer liturgie, kterou připravili studenti 2. ročníku bakalářského oboru Teologie křesťan-ských tradic ETF UK.

Pozornost vzbudila především ostrá kritika Rohrovy knihy Univerzální Kristus z pohledu systematické teologie, který zazněla z úst Petra Galluse, docenta na katedře systematické teologie a proděkana ETF UK. Naopak Pavel Hošek, profesor a vedoucí katedry religionistiky ETF UK, uvedl, že Rohrovy knihy má rád a s chutí je čte.

Kompletní Bible je nyní k dispozici v 719 jazycích

(KAP/KNA) Kompletní text bible je nyní k dispozici v 719 jazycích, což je o 15 jazyků více než v roce 2020. Vyplývá to z výroční zprávy Německé biblické společnosti za rok 2021 zveřejněné 30. března 2022 ve Stuttgartu. Za příklad nových jazyků je uvedena např. asturština, používaná na severu Španělska nebo austroasijský jazyk Santali, který je používán hlavně ve východní Indii, v Bangladéši a Nepálu.

Alespoň část bible je přeložena do 3.524 jazyků, přičemž v téměř 1.600 jazycích je k dispozici kompletní Nový zákon. Cílem světové biblické společnosti do roku 2038 je, aby byla bible nebo alespoň její části přeloženy do dalších 1.200 jazyků. Světová biblická společnost sdružuje 160 národních biblických společností. Jejím úkolem je překlad, výroba a distribuce bible po celém světě.

Patriarcha Bartoloměj v Polsku

(KAP/KNA) Pravoslavný konstantinopolský patriarcha Bartoloměj navštívil ve dnech 29. a 30. března 2022 Polsko, kde se mimo jiné setkal s uprchlíky z Ukrajiny. Novinářům řekl, že tato setkání byla „skutečně srdcervoucí“, v některých případech byl prostor jen pro slzy: „Někdy je ticho jedinou odpovídající reakcí... Někdy je na místě pouze síla doteku, útěchy a sdílení.“