Konvertité jsou v řadě států šikanováni
Berlín (KAP) Podle názoru zvláštního zpravodaje OSN pro otázky náboženské a světonázorové svobody Heinera Bielefeldta je v řadě států náboženská konverze spojena s nebezpečím a problémy. Konvertité jsou trestáni nebo šikanováni úřady, jejich děti například musejí navštěvovat výuku náboženství, od něhož se rodiče chtějí distancovat.
Bielefeldt uvedl, že významná omezení a rizika pro konvertity existují v asi 30 % států. Vedle zemí s islámskou tradicí je přestup obtížný také v hinduistické Indii a buddhisticky orientovaných zemích jihovýchodní Asie, ale i v pravoslavném Řecku, kde existuje zákaz misijního působení.
Podle Bielefeldtova názoru v posledních letech přibývá států, které porušují náboženskou svobodu.
Zemřel etiopský patriarcha Paulos
Addis Abeba (KAP) Patriarcha etiopské pravoslavné církve Abune Paulos, který svou službu vykonával od roku 1992, zemřel 16. srpna ve věku 76 let. Jeho jmenování patriarchou bylo sporné, protože jeho násilně sesazený předchůdce Abune Merkorios v té době ještě žil. Patriarcha Paulos se angažoval také ekumenicky a byl jedním ze spolupředsedů Světové rady církví.
Do volby nového patriarchy se řízení etiopských pravoslavných ujímá Abune Natanael, arcibiskup z Arsi.
Íránský vězeň svědomí čelí dalšímu procesu
Teherán (KAP) Íránský evangelikální pastor Júsef Nadarchání (35), který byl roku 2010 odsouzen k smrti za odpadnutí od islámské víry, nyní čelí dalšímu procesu. Tentokrát je obžalován z „banditismu a vydírání". Úřady jej také označily za „sionistu" ohrožujícího bezpečnost státu.
Nadarchání je držen ve vězení tajné služby ve městě Lakan a za jeho propuštění se vyslovila řada osobností a organizací včetně amerického prezidenta Obamy a vysokých představitelů všech hlavních větví křesťanství. Za odpadnutí od islámu byla roku 2010 odsouzena na doživotí i Nadarcháního manželka, ta však již byla propuštěna.
100. výročí úmrtí zakladatele Armády spásy
Londýn (KAP) Křesťané si připomněli 100. výročí úmrtí anglického evangelikálního kazatele Williama Bootha, který zemřel 20. srpna 1912 v Londýně. Booth, narozený roku 1829, po finančním krachu a předčasné smrti otce vyrůstal v chudých poměrech. Stal se metodistickým duchovním v chudých čtvrtích, jeho církev mu však misijní práci roku 1861 zakázala a Booth se stal nezávislým kazatelem. Vybudoval vojensky organizo-vanou misijní a dobročinnou organizaci, protože věřil, že vojenské metody a organizační struktury jsou velmi účinné, a roku 1878 jí dal jméno Armáda spásy.
Od počátku se Armáda věnuje nejubožejším členům společnosti, například bezdomovcům a prostitutkám, a snaží se jim zajišťovat vedle duchovního poučení i přístřeší, potravu a další pomoc: „Hladovému žaludku kázat nepotřebuji," řekl o tom Booth. Revoluční v tehdejší společnosti bylo také rovnoprávné postavení žen v Armádě spásy. Dnes Armáda spásy působí ve 125 zemích a má asi 1,7 milionu „vojáků".
Pákistán: postižené dítě obviněno z rouhání
Vatikán-Islámábád (KAP) V Pákistánu obvinili z rouhání asi třináctiletou křesťanskou dívku Rimšu Masíhovou, trpící Downovým syndromem. Mentálně zaostalé děvče údajně spálilo několik stránek koránu. Dítě lze za takový skutek teoreticky potrestat i smrtí.
Na Rimšu a její matku před zatčením policií zaútočil dav rozzuřených muslimů; kvůli podněcování nepokojů byl pak zatčen i imám místní mešity.
Proti stíhání dítěte za blasfémii se vyslovila řada osobností. Například kardinál Jean-Louis Tauran, prezident Papežské rady pro mezináboženský dialog, uvedl: „Jde o děvče, které neumí číst ani psát. Sbírala odpadky, aby přežila. Přitom na smetišti našla také útržky té knihy. Než někdo začne tvrdit, že byl zhanoben náboženský text, měl by si napřed ověřit fakta."
Pákistánská rada islámských duchovních a ekumenická organizace Pakistan Interfaith League navíc zřídily vlastní komisi, která by měla případ nezávisle vyšetřit. Obě organizace podle místních médií uvedly, že kdo jiné falešně obžalovává z rouhání a podněcuje náboženský extremismus, musí být potrestán. Děvče přitom podle nich nelze brát k zodpovědnosti kvůli jeho sníženým duševním schopnostem.
USA: Opilý biskup přenocoval ve vězení
Washington (KAP) Dosavadní biskup z Oaklandu Salvatore Cordileone byl nedávno jmenován arcibiskupem San Francisca a svůj nový úřad by měl převzít 4. října. V sobotu 25. srpna byl chycen policií, když řídil auto s 0,8 promile alkoholu v krvi, a musel strávit noc na neděli ve vazbě. Tu opustil po složení kauce ve výši 2500 dolarů.
Soud v říjnu Salvatore Cordileone zřejmě absolvuje již jako arcibiskup, protože podle znalců církevních poměrů Řím proti vyšším funkcionářům obvykle zasahuje pouze v případě, že jsou jejich problémy s alkoholem závažné a dlouhodobé.
Archeologové našli dávné biskupství
Klagenfurt (KAP) Rakouští archeologové nalezli u města Maria Saal zbytky biskupského sídla o rozsahu asi 7500 metrů čtverečních. Stával tam biskupský palác a chrámový komplex. Jde o zbytky biskupství Virinum, které zde existovalo kolem roku 400. Pozdně antický nález je nejstarším hmotným dokladem přítomnosti křesťanství v Korutanech.
Titul biskupa viriniumského se dodnes uděluje, v současnosti ho nosí Ital Oscar Rizzato. Alois Schwarz, biskup z Gurku, plánuje na místě nálezu konat bohoslužby pod širým nebem, jež mají připomenout dlouhou tradici místní církve.
Trnavský arcibiskup odvolán, věřící protestují
Trnava (vlastní zpráva) Vatikán počátkem července odvolal Róberta Bezáka, který byl arcibiskupem trnavským od roku 2009. Přesné důvody odvolání nebyly sděleny.
Na podporu oblíbeného arcibiskupa vystoupila část věřících. Konalo se několik shromáždění na Bezákovu podporu a byla podepisována petice.
Pro českého čtenáře okolnosti případu z hlediska sympatizujícího Bezákovi shrnují webové stránky www.robertbezak.eu, toto číslo Getseman přináší komentář.
Ruský pravoslavný patriarcha v Polsku
Varšava (KAP) Patriarcha ruské pravo-slavné církve Kirill I. oficiálně navštívil Polsko a jednal se svými ekumenickými partnery. Vrcholem návštěvy bylo slavnostní prohlášení, které na varšavském královském zámku podepsal spolu s předsedou polské katolické biskupské konference arcibiskupem Józefem Michalikem. V textu se obě církve vyslovily pro smíření Polska a Ruska. Říká se zde: „Vyzýváme své věřící, aby prosili za odpuštění utrpení, nespravedlivosti a všeho zlého, co jsme si vzájemně způsobili." To totiž podle deklarace je „první a nejdůležitější krok k obnově vzájemné důvěry," bez které neexistuje žádné „úplné smíření".
Návštěva byla Kirilla I. v Polsku byla v médiích zastíněna případem Pussy Riot, tří žen, souzených za svůj protest proti ruskému prezidentu Putinovi, který předvedly jako „punkovou modlitbu" v moskevském chrámě. Případ vyvolal silnou mezinárodní reakci kvůli zřejmě neadekvátní reakci státních orgánů na drobnou výtržnost. Také ve Varšavě před sídlem biskupské konference, kde byl Kirill přítomen, protestovalo asi deset lidí na podporu vězněných žen. Patriarcha se k záležitosti nevyjádřil.
Poslední komentáře