Jste zde

Zprávy

Zvolen nový patriarcha melchitské církve

Bejrút-Vatikán (KAP) Novým patriarchou melchitské řeckokatolické církve byl na synodě konané poblíž Bejrútu zvolen arcibiskup Joseph Absi (71). Papež František novému patriarchovi poblahopřál a jeho volbu potvrdil. Dosavadní patriarchální vikář arcidiecéze Damašek byl zvolen jako nástupce patriarchy Gregoira III. Lahama (84), který odstoupil v květnu.

Melchitský patriarcha se volí na doživotí. Absi, narozený 20. června 1946 v Damašku, je členem Misijní společnosti sv. Pavla a v letech 1999 až 2001 byl jejím generálním představeným. Na kněze byl vysvěcen roku 1973 a biskupem se stal roku 2001.

Melchitská řeckokatolická církev, sjednocená s Římem, má asi 1,6 milionu členů, z toho asi polovina žije mimo Blízký Východ, zejména v Brazílii, Argentině a Austrálii.

CEC proti zneužití Hagie Sofie v Istanbulu státem

Brusel (KAP/KNA) Konference evropských církví (CEC) protestuje proti čtení koránu v istanbulském chrámu Hagia Sofia. U příležitosti postního měsíce ramadánu tam za přítomnosti tureckého ministra kultu Mehmeta Görmeze byl recitován korán a akci přenášela státní televize. Biskupové namítají, že tak byla jedna z největších svatyní lidstva použita pro politické účely. Hagia Sofia byla víc než 1000 let centrem pravoslavného křesťanstva. Po pádu Cařihradu byla přeměněna na mešitu a roku 1934 ji zakladatel moderního Turecka Kemal Atatürk změnil na muzeum, čímž podle CEC vyjádřil ideál náboženské svobody ve své zemi.

Předčítání koránu v Hagii Sofii ostře kritizovala také řecká vláda, která je označila za provokaci křesťanů. Turecká vláda se podle ní pokouší památku světového kulturní ho dědictví lidstva „postupně přeměnit na mešitu“.

Po červnu 2016 se jedná již o druhé státem podporované předčítání koránu v budově. V minulých měsících se v Turecku množí požadavky, že je třeba budovu opět proměnit na mešitu.

Sexuální skandál v anglikánské církvi

Londýn (KAP/KNA) Anglickou anglikánskou církví otřásá skandál. Primas Justin Welby nyní odvolal svého předchůdce Georga Careyho (81) z pozice pomocného biskupa diecéze Oxford. Zároveň bylo dohodnuto, že Carey nebude již dále vykonávat žádné pastorační úkoly. Důvodem je zjištění vyšetřovací komise, že Carey se v minulosti snažil zakrýt vinu jiného anglikánského biskupa Petera Balla (85). Ten nyní vykonává osmnáctiměsíční trest za to, že v 70. až 90. letech sexuálně zneužil nejméně 18 mladistvých nebo mladých mužů. Carey podle zjištění vyšetřovatelů nepředal policii šest ze sedmi dopisů, které dostal od obětí nebo jejich rodin, a ani nedal Balla na seznam kleriků, kteří se provinili při vykonávání úřadu.

Biskupové proti odsunu iráckých křesťanů

Washington (KAP/KNA) Katoličtí biskupové USA vyzývají vládu, aby zastavila plánovaný odsun více než 100 iráckých křesťanů do jejich vlasti. V dopisu ministrovi pro domácí bezpečnost Johnu Kellymu argumentují, že nucený návrat náboženské menšiny bez zvláštního plánu na její ochranu není správný, protože v Iráku probíhá pronásledování křesťanů.

Uprostřed června americká vláda podnikla velkou razii na irácké přistěhovalce bez papírů. Mezi zadrženými je i řada chaldejských katolíků, kteří již několik desetiletí žijí v oblasti Detroitu ve státě Michigan. V mnoha případech jsou zadržení kriminální živly, což připouští i dopis biskupů. Kvůli hrozícímu nebezpečí však biskupové přesto prosí o to, aby Iráčané nebyli vraceni do země původu.

Kardinál Marx: Ženy v církvi do vedoucích rolí!

Mnichov (KAP/KNA) Předseda německé biskupské konference kardinál Reinhard Marx povzbudil ženy, aby usilovaly o vedoucí pozice v katolické církvi. Promluvil na závěr prvního mentorského programu pro zvýšení podílu žen v církevním vedení v Mnichově, jehož se účastnilo 40 žen ze 14 diecézí. Kardinál řekl, že je potřeba podíl žen zvýšit na všech úrovních od fary po Vatikán. A ženy se nesmějí nechat odradit: „Nedostanete nic zadarmo, to vám můžu předpovědět,“ dodal kardinál k ženám.

Kardinál Marx, současný mnichovský arcibiskup, připustil, že takto nesmýšlel vždy. Ještě jako biskup v Trevíru by prý považoval dosazení ženy na špici diecézního pastoračního úřadu za nemyslitelné. Od té doby tuto pozici zastávají ženy v 8 z 27 německých diecézí a v 5 z 10 rakouských. A Marx se při zasedáních kardinálské komise pro reformu kurie silně zasazoval za zvýšení podílu žen. Tento proces však je podle něj „namáhavý“. Ženy musejí podle něj být zrovnoprávněny a podporovány ve všech úkolech, ke kterým není potřebné svěcení. Sociální věda ukázala, že týmy, ve kterých jsou ženy i muži, dosahují lepších výsledků. Proto by bylo přímo „nerozumné“ se v církvi vzdát přínosu žen.

Kardinál připustil, že vyloučení žen ze svěcení „zrovna nepomáhá, abychom se světu jevili jako průkopníci zrovnoprávnění žen“. Církev však nesmí nikdy dávat za vzor, že v ní moc vykonávají jen muži. Kromě toho se církev musí vyrovnat s tím, že ženy byly v minulosti znevýhodňovány.

Nový president Papežské akademie věd

Vatikán (KAP) Papež František jmenoval nového prezidenta Papežské akademie věd. Stal se jím bonnský profesor zemědělských věd Joachim von Braun (66), katolík a první Němec v této funkci. Braun patří k předním světovým odborníkům na potírání hladu a podvýživy. Do funkce nastupuje po švýcarském mikrobiologovi Wernerovi Arberovi.

Členy Papežské akademie věd je 80 renomovaných vědců z celého světa včetně nositelů Nobelových cen. Členové nemusejí být katolíci. Akademie slouží dialogu mezi církví a vědou a pořádá pravidelná setkání.

Náboženská svoboda je ve světě omezována

Brusel (KAP/KNA) Zvláštní pověřenec EU pro náboženskou svobodu vně EU Ján Figeľ si stěžuje na zhoršování náboženské svobody ve světě. „Trend je negativní,“ řekl. Jen menšina obyvatel světa se těší náboženské svobodě nebo svobodě vyznání. Ve 13 zemích se ateismus trestá smrtí a rouhání je trestné ve 40 zemích. Aby se předcházelo extremismu a terorismu, je potřeba dělat něco proti „náboženskému analfabetství“. „Musíme porozumět náboženstvím, abychom dokázali porozumět světu,“ řekl Figeľ. Kde se omezuje náboženská svoboda, postihne dříve nebo později stejný osud i lidská práva a základní svobody, uvedl.

Muslimové opraví kostel

Řím (KAP) Muslimští azylanti z Afriky budou opravovat kostel v sicilském Palermu. Pilotní projekt k integraci migrantů začnou po nezbytném vyškolení tři mladí mužové (ročníky 1978 až 1998) na barokním kostele San Giovanni dell'Origlione. Ten je poškozen zatékající vodou a hrozí zde zničení fresky Davidův triumf, jejímž autorem je Pietro Novelli (1603–1647). Časem by na obnově kulturních památek Palerma mělo pracovat deset žadatelů o azyl.

Expapeži se stýská

Mnichov (KAP/KNA) Emeritní papež Benedikt XVI. (původním jménem Joseph Ratzinger) dal rozhovor německému časopisu Focus. Prý se mu stýská po jeho bavorském domově, ale ve Vatikánu je také „moc hezky“. Během setkání ve vatikánských zahradách řekl devadesátiletý Benedikt, že už přestal hrát na klavír. „Ruce už mi neslouží,“ řekl, „a hlava už taky úplně ne.“ Soud nad jeho pontifikátem prý jednoho dne vynese Bůh.

Benediktův soukromý sekretář biskup Georg Gänswein pak řekl novinářům svůj názor, že kdyby Benedikt XVI. roku 2013 neabdikoval, „tak už by dávno nežil“.