Nové církve přijaté do Světové rady církví
(MV) Na zasedání ústředního výboru Světové rady církví (SRC), které se konalo ve dnech 18. - 24. června 2025 v jihoafrickém Johannesburgu, byly přijaty čtyři nové členské církve: Luterská církev Kristova v Nigérii, Církev střední Afriky presbyterní (Malawi), Apoštolská letniční mezinárodní církev (Libérie) a Unie evangelikálních svobodných církví v Německu. Dále byla přijata přihláška Věčného svatého řádu cherubů a serafinů (Nigérie) do SRC, dojde k prozatímnímu období účasti na její práci a ke kontaktům s místními církvemi společenství do příštího zasedání ústředního výboru v roce 2027. Ústřední výbor SRC vzal na vědomí dvě čekající žádosti o členství: Církev centra vítězné/přemáhající víry (Keňa), která však dva roky nereagovala na snahu o kontakt, takže její žádost už nebude brána v úvahu. Dále se jedná o Pravoslavnou církev Ukrajiny, která se SRC udržuje úzký kontakt a pozvala delegaci SRC k návštěvě v květnu 2025, což nakonec nebylo možné, takže je odložena na později v roce 2025 nebo 2026. V procesu jsou také žádosti o členství tří dalších církví: Kongregační protestantské církve Minahasa (Indonésie), Presbyterní evangelikální církve Jižního Súdánu a Evangelikální církve Indie. Po přijetí čtyř nových církví vzrostl počet členských církví SRC na 356.
Ústřední výbor SRC, který zasedá jednou za dva roky se zabýval celou řadou témat. Pozornost věnoval válečným konfliktům ve světě a dramaticky narůstajícímu utrpení způsobenému násilím, především v Gaze a na Ukrajině, ale i v jiných částech světa. Jasně odsoudil akce izraelské vlády v Gaze, vyzval k okamžitému příměří, ukončení její blokády a neomezenému přístupu humanitárních organizací. Odsoudil bombardování ukrajinských měst ruskou armádou s mnoha civilními obětmi. Vyjádřil solidaritu s Armény, kteří jsou vyháněni z oblasti Náhorního Karabachu. Vyjádřil obavy ohledně konfliktů v Súdánu, Demokratické republice Kongo a nestabilní situace na Haiti. SRC se angažuje v mírovém procesu v Kolumbii.
Dalším důležitým tématem byla klimatická a enviromentální spravedlnost. Úsilí církví v boji proti klimatické katastrofě má podpořit ekumenická dekáda pro klimatickou spravedlnost (2025–2034). SRC se rovněž podílí na procesu z Assisi, který vznikl na ekumenickém setkání v Assisi v březnu 2024 a jeho hlavním cílem je ustavení nového ekumenického svátku stvoření, který je v pravoslavném světě připomínán 1. září. Iniciativa vzešla od konstantinopolského patriarchy jako prohloubení každoroční podzimní připomínky období stvoření a jako výrazný a trvalý výsledek oslav 1700. výročí nicejského koncilu. Myšlenku konstantinopolského patriarchy podpořil anglikánský arcibiskup z Canterbury, prefekt vatikánského Dikasteria pro nauku víry i moderátor ústředního výboru SRC. Na konferenci v květnu 2025 se sešli zástupci 16 světových církevních společenství. Proces z Assisi podpořily také tři z pěti regionálních konferencí (latinskoamerická, africká a asijská).
Dalšími tématy ústředního výboru SRC byly: ekonomická a rasová spravedlnost (např. kampaň „Proměň dluh v naději“ nebo otázka trvalého dědictví apartheidu v Jižní Africe a odsouzení kolonialismu); genderová spravedlnost a spravedlivý přístup ke zdravotní péči; jednota církví a ekumenismus (např. prohlubování vztahů s nečlenskými církvemi, především s římskokatolickou církví a Letničním světovým společenstvím; 1700. výročí Nicejského koncilu; práce Komise pro víru a řád, Globálního ekumenického teologického institutu a Ekumenického institutu v Bossey); potřeba prorockého veřejného hlasu církví v politických debatách; projednávání vnitřních záležitostí SRC (volba členů výkonného výboru, finanční záležitosti, včetně projektu Green Village, tj. ekologicky udržite výstavby v okolí ekumenického centra SRC).
Z členských církví z České republiky se zasedání ústředního výboru zúčastnila Hana Tonzarová, přednostka odboru ekumeny a vnějších vztahů Církve československé husitské. Zápis programové komise zaznamenal její disentní hlas (jeden ze tří) vůči přijatému doporučení, že používání termínu „apartheid“ Světovou radou církví je vhodné a prorocké pro situaci v Palestině a Izraeli.
Ústřední výbor SRC zahájil přípravu XII. valného shromáždění, které se uskuteční v roce 2030. Příští zasedání ústředního výboru je plánováno na rok 2027.
Valné shromáždění Světového letničního společenství
(MV) Ve dnech 4. - 7. června 2025 se v Helsinkách konala 27. světová letniční konference Světového letničního společenství (Pentecostal World Fellowship, PWF). Ústředním tématem konference s názvem „Go & Make!“ bylo naplňování misijní práce v naší době s využitím současných metod. Zaměřilo se především na poslání a učednictví. Organizátoři vyjádřili přesvědčení, že se účastníci z konference vrátí posíleni, obohaceni a seznámeni s použitím nových metod a s obnovenou vizí pro misijní práci.
Světová letniční konference spolupracuje s hnutím The Send, jehož cílem je pro-střednictvím velkých shromáždění, např. na stadionech nebo v arénách, probudit misijní zápal křesťanů, především mladých lidí. Toto hnutí se zrodilo v souvislosti s velkým shromážděním (cca 60.000 lidí) v multifunkční sportovní aréně (Memorial Coliseum) v Los Angeles v dubnu 2016 s názvem Azusa Now u příležitosti 110. výročí otevření modlitebny na Azusa Street v Los Angeles v roce 1906. Tato modlitebna je spojena s klíčovým momentem v dějinách letničního hnutí, došlo zde k duchovním zážitkům, uzdravování a mluvení v jazycích.
Světová letniční konference v Helsinkách se skládala ze dvou částí. První tři dni byly věnované konferenci, čtvrtý den se v místní zimní sportovní hale konala akce pořádaná The Send, určená především pro mládež. Sešlo se na ní několik tisíc lidí. Jednacím jazykem konference byla angličtina, k dispozici bylo tlumočení do finštiny, švédštiny, němčiny a španělštiny.
První světová letniční konference se konala ve švýcarském Zurichu v roce 1947. Od pařížské konference (1949) je udržován tříletý cyklus konání konferencí.
Účelem Světového letničního společenství je podpora jak historického letničního hnutí tak také jeho novým projevům. Podporuje misijní partnerství mezi různými letničními skupinami, jejich spolupráci a dialog. Zastává se pronásledovaných letničních všude ve světě. Usiluje o naplnění Pánova přikázání evangeli-zovat pod vedením Ducha svatého a zdůrazňuje celosvětové modlitební sítě a koordinovanou modlitbu. Rovněž se účastní ekumenického dialogu s jinými světovými křes-ťanskými společenstvími a s katolickou církví.
Světového letničního společenství uvádí, že zahrnuje 76 členských církví a letničních společenství ze 47 zemí světa. To je trochu zavádějící údaj, neboť jedním z těchto členů je Letniční evropské společenství (Pentecostal European Fellowship, PEF), sdružující zhruba 60 letničních církví napříč celou Evropou, včetně Apoštolské církve v ČR.
Poslední komentáře