Jste zde

Zprávy

Obnova kostela v Lipsku

Berlín (KAP/KNA) V Lipsku se 1. prosince koná zasvěcení Paulina, znovu vybudované auly a univerzitního kostela sv. Pavla. Původní pozdně gotický objekt byl přes protesty světové veřejnosti východoněmeckým komunistickým režimem srovnán se zemí roku 1968. Nová budova se drží jeho prostorové dispozice, po bouřlivých diskusích se však dospělo k tomu, že je vystavěna v moderním stylu. Byl sem přenesen dochovaný původní oltář a 26 cenných náhrobních kamenů dávných učenců a zkoumá se, zda sem bude možno umístit i historickou kazatelnu. Stavba se bude používat zejména pro akademické obřady a slavnosti, bohoslužby a koncerty. Slavnostního otevření ze zúčastní i lidé, kteří byli roku 1968 komunisty vězněni za to, že původní stavbu bránili před zničením.

Těla koptských mučedníků identifikována

Káhira-Tripolis (KAP) V únoru 2015 uveřejnily džihádistické weby video zachycující stětí 21 křesťanských dělníků, dlouhodobě činných v Libyi. Šlo o 20 mladých egyptských koptů a jednoho Afričana z Ghany. Koptský papež Tawadros II. již týden po uveřejnění videa zařadil 21 obětí do seznamu koptských mučedníků a stanovil jejich svátek na 15. února. Dne 6 října tohoto roku bylo oznámeno, že těla mrtvých byla objevena v hromadném hrobě. Pomocí analýzy DNA se také podařilo jednotlivá těla identifikovat. Mrtví budou brzy převezeni do egyptské vesnice Al-Úr, kde budou pohřbeni v jim zasvěceném kostele.

Situace křesťanů v Bangladéši není dobrá

Vídeň (KAP) Většina katolíků v Bangladéši jsou příslušníci domorodých kmenů, kteří bojují za svá práva a uznání a často čelí mimořádnému tlaku. Řekl to v rozhovoru pro charitu Kirche in Not biskup Bejoy Nicephorus D'Cruze z diecéze Sylhet. Například křesťanský kmen Kašiú, žijící v hornaté části jeho diecéze, je neustále zatlačován firmami pěstujícími čaj. Ty již zničily 25 jeho vesnic, aby mohly rozšířit své plantáže. Bangladéšské menšiny jsou běžně diskriminovány a musejí tvrdě bojovat za svá práva. Názor, že si s menšinami mohou dělat, co chtějí, až k únosům žen a fyzickým útokům, je u muslimské většiny široce rozšířen. Církev se staví za práva menšin, je to však spojeno s nebezpečím – biskupovi D'Cruzemu už islamisté hrozili vraždou.

Bangladéš, kam na přelomu listopadu a prosince zamíří v rámci své asijské cesty na návštěvu papež František, je země s třetí největší muslimskou populací světa. Křestané tvoří méně než jedno procento obyvatel.

Západní Vánoce budou na Ukrajině svátkem

Kyjev (KAP/KNA) Od letoška budou na Ukrajině vedle pravoslavných Vánoc (7. ledna) pracovním volnem i Vánoce podle počítání katolíků a protestantů (25. prosince). Rozhodl o tom jasnou většinou parlament v Kyjevě. Zároveň byl zrušen dosavadní Den práce 2. května. Ukrajina se tak po Bělorusku stala druhou postsovětskou zemí, uznávající oba svátky. Pravoslavní tvoří asi 70 % Ukrajinců, ale i někteří z nich upřednostňují slavení Vánoc 25. prosince, a totéž se týká řeckokatolíků. „Chceme slavit s celým světem, a ne jenom s Ruskem a několika zeměmi bývalého Sovětského svazu,“ řekla například pravoslavná Kyjevanka Olena Nohaová.

V Lotyšsku naopak neprošla opačná zákonodárná iniciativa, která vedle 25. a 26. prosince chtěla jako svátek uzákonit také 7. ledna. V zemi přitom od sovětských dob žije silná ruská menšina.

Zvažuje se rehabilitace Teilharda de Chardin

Vatikán (KAP) Papežská rada pro kulturu požádá papeže Františka o rehabilitaci francouzského přírodovědce, filozofa a kněze Pierra Teilharda de Chardin (1881–1955).

Katolická církev jezuitu Teilharda dlouhá léta hodnotila jako podezřelého, například kvůli jeho textům o evoluci. Brzy po zahájení publikační činnosti mu bylo zakázáno uveřejňovat další teologické a filozofické texty. Sedm let před jeho smrtí Vatikán vyhlásil, že Teilhardovy práce obsahují závažné omyly ve věcech věrouky, neuvedl však konkrétně, které to mají být. Zakázal též Teilhardovy texty používat v katolických školách.

Papež František, sám člen jezuitského řádu, roku 2013 citoval Teilharda de Chardin ve svém listě Laudato si (č. 83). Také Jan Pavel II. a Benedikt XVI. se k němu vztahovali.

Nejdražší Spasitel světa

Washington (KAP/KNA) Malba Salvator Mundi (Spasitel světa) italského malíře Leonarda da Vinciho (1452–1519) byla anonymním kupcem vydražena za rekordní sumu 450 milionů dolarů (9,8 miliardy korun), a stala se tak nejdražším uměleckým dílem, které kdy bylo draženo. Vyobrazení Ježíše Krista s křišťálovou koulí v ruce bylo před aukcí odborníky oceňováno na 100 milionů dolarů.

Doposud nejdražším vydraženým uměleckým dílem byl obraz Pabla Picassa Les femmes d'Alger za 179 milionů dolarů.

Děti uprchlých Rohingů jsou v nebezpečí

Dháka (KAP/KNA) Humanitární pracovníci upozorňují, že děti Rohingů uprchlých do Bangladéše jsou v utečeneckých táborech ve velkém nebezpečí. „Tábory jsou naprosto chaotické a děti jsou ohroženy vykořisťováním dětskou prací, obchodem s lidmi a neužíváním,“ řekl Ghulam Ahmed Ishaque, ředitel SOS - Dětských vesniček v Bangladéši. V táborech žije asi 400 tisíc dětí a podle Ishaqueho tamní podmínky připomínají „peklo“. Mnoho dětí pracuje za jeden nebo dva dolary denně, aby mohli pomoci svým rodinám. Mnohé trpí horečkami a nemají k dispozici pitnou vodu. „Jejich životy ohrožují průjmová onemocnění, horečka dengue a infekce parazitů,“ řekl Ishaque. Zvlášť ohrožené jsou děti, které do Bangladéše utekly bez rodičů.

Rohingové čili Rohingyové jsou muslimská menšina převážně buddhistického Myanmaru (Barmy). Od konce srpna jich asi 600 tisíc z jejich domoviny vyhnaly útoky myanmarské armády, která tuto etnickou čistku vydává za boj proti muslimskému terorismu.

Praha se uchází o Světové dny mládeže 2022

Praha-Vatikán (KAP/KNA) Praha se jako první město uchází o pořádání Světových dnů mládeže v roce 2022. Světové dny mládeže jsou největší pravidelná setkání mladých katolíků (14 až 30 let) z celého světa a dosahují často milionových návštěvností. Papeže v této věci navštívila delegace pražského magistrátů v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou. Lhůta pro podání přihlášek k pořadatelství skončí až koncem roku 2018.

Rosenberger: Kříž je na hrobě zvířete přípustný

Linec-Bonn (KAP/KNA) Katolický morální teolog Michael Rosenberger připouští umístění kříže na hrobě domácího zvířete. „Kristus zemřel se všemi stvořeními a za ně; a svou smrtí na kříži vykoupil všechna stvoření k novému životu,“ odůvodnil to linecký etik na internetovém portále katholisch.de. Lidé mají podle Rosenbergera intenzivní vztah ke svým zvířatům a chtějí jim věnovat důstojnou vzpomínku. Rostoucí počet zvířecích pohřbů tak je „znamením času“ a vyjadřuje i lásku ke stvoření. Církev by tak měla přehodnotit svou tradici, uznat tuto důležitou potřebu lidí a umožnit zvířeti křesťanský pohřeb.

Století křesťanstva

Washington (KAP/KNA) Nová studie institutu Pew analyzuje vývoj křesťanstva v letech 1910 až 2010. Počty členů všech jeho tří hlavních větví rostly, ale nerovnoměrně. Zejména podíl pravoslavných klesl z 20 na 12 procent. Důvodem je, že katolictví a protestantismus se v tomto období šířily po celém světě, zatímco pravoslaví zůstalo převážně evropské. V Evropě tak dnes žije již jen čtvrtina všech katolíků a osmina protestantů.

Komentáře

Prosím všechny, aby nevolili pana Zemana. Komu je drahá svoboda a demokracie, nemůže být lhostejný. Jedná se nejen o nás, ale i o naše děti a vnuky, o to, abychom znovu nebyli rohožkou Ruska. Babiš má tolik moci i díky Zemanovi, zákonodárná, mediální i kontrolní přechází do rukou mafie. Kdo nepůjde volit, dává bianko šek právě jí. Děkuji.