Jste zde

Zprávy

Spor o přípravu církevního zákona v Maďarsku

Budapešť (KAP) Kontroverzní změny maďarských zákonů včetně ústavního pořádku, jež prosazuje tamní vládnoucí pravicová strana Fidesz, vedly k dalšímu konfliktu. Evangelický biskup Gusztáv Bölcskei, představitel druhé nejpočetnější maďarské církve, se v překvapivém veřejném prohlášení odmítl dál podílet na diskusích v rámci příprav nového církevního zákona. Nové vládní návrhy podle biskupa obsahují „ostré rozpory“ a upevňují „nestejné zacházení“ s náboženskými společnostmi.

Zákon byl již dvakrát odmítnut maďarským ústavním soudem, nové ústavní změny v Maďarsku však pravomoci tohoto soudu oklešťují. Kritici navrhované normě vytýkají především to, že oficiální schválení statusu náboženské společnosti se má udělovat parlamentem bez udání důvodu a nebude možné se proti rozhodnutí odvolat. Zákon však obsahuje i další sporná místa: náboženská společnost usilující o status státně uznané církve musí například podle návrhu doložit, že má dostatečný počet členů, což je podle kritiků zákona v rozporu s právem občanů na ochranu osobních údajů.

Izrael: Zeď omezující klášter schválena

Jeruzalém (KAP) Izraelské úřady schválily přes protesty katolíků výstavbu další části takzvané Izraelské bezpečnostní bariéry, tedy zdi, která odděluje území Židů a Palestinců. Plánovaný úsek ohraničí budovu katolické školy konventu sester Dona Bosca ze tří stran osm metrů vysokou betonovou zdí a odřízne instituci od jejích pozemků. Katolická lidskoprávní organizace Society of St. Yves plánuje proti rozhodnutí podat odvolání k izraelskému Nejvyššímu soudu.

Katoličtí biskupové Svaté země již v předchozím prohlášení odsoudili stavbu zdi jako „ilegální“. Její dokončení by podle nich mohlo vést k zesílené emigraci křesťanů z Betléma.

Únos syrských biskupů

Řím (Rádio Vatikán, KAP) Ve válčící Sýrii byli uneseni dva pravoslavní biskupové, syrský metropolita Mar Gregorios Ibrahim a řecký pravoslavný biskup Paul Yazici. Cestovali do Aleppa z města na tureckých hranicích, kde konali humanitární práci. Jejich řidič byl při přepadení zabit.

Za propuštění obou biskupů se zasazují křesťané bez ohledu na vyznání. Oficiální prohlášení z Vatikánu říká, že papež František sleduje události s hlubokou účastí a modlí se za zdraví a osvobození obou unesených biskupů a vyzval k jejich propuštění. Také moskevský pravoslavný patriarcha Kirill vyhlásil, že podnikne všechny možné kroky k osvobození obou duchovních.

Ministr Kerry za obnovu semináře v Turecku

Vídeň (KAP) Ministr zahraničí Spojených států John Kerry podpořil během své návštěvy Turecka znovuotevření pravoslavného kněžského semináře na ostrově Halki. Ministr oznámil, že o otázkách náboženské svobody a zejména obnově semináře hovořil se svým tureckým kolegou Ahmetem Davutoğluem. Setkal se rovněž s konstantinopolským patriarchou Bartolomějem, jemuž sdělil, že doufá v úspěch této snahy.

Kněžský seminář spojený s teologickou akademií na Halki působil od roku 1844. Byl považován za jednu z nejvýznamnějších vzdělávacích institucí pravoslavného světa a vyznačoval se ekumenickou otevřeností. Skončil roku 1971, když byly v Turecku zakázány soukromé univerzity. Od té doby však vzniklo mnoho nových soukromých univerzit, a přesto nebyla obnova semináře dosud možná.

V Lipsku budují kostel

Lipsko (KAP) Katolický biskup diecéze Drážďany-Míšeň Heiner Koch položil během slavnosti pod širým nebem základní kámen nového kostela v Lipsku, plánovaného na kapacitu 600 osob. Jde o největší projekt stavby kostela na území východního Německa. Lipsko je dnes jediným německým velkoměstem, v jehož centru schází reprezentativní katolický chrám.

Nový kostel bude kubickou budovou se zvonicí a dalšími prostory pro rostoucí náboženskou obec. Bude to první kostel v Evropě postavený podle přísných ekologických měřítek. Cena stavby se odhaduje na 15 milionů euro.

Bývalý proboštský chrám v Lipsku byl roku 1943 vybombardován. Nekvalitní náhradní stavba z 80. let je v havarijním stavu. Od sjednocení Německa se počet katolíků ve farnosti zdvojnásobil a činí 4000 osob.

Křesťanský převlek extremistů: varování z Německa

Münster (KAP) Centrální výbor německých katolíků (ZdK) varuje před skupinami pravicových extremistů a šovinistů, kteří údajně brání křesťanské a západní hodnoty. „Tyto pravicové organizace velmi vědomě a důrazně předstírají občanskou angažovanost a tvrdí o sobě, že jsou vlastenci hájící občanské hodnoty,“ řekl prezident ZdK Alois Glück. Je proto potřeba věnovat větší pozornost „duchovní infiltraci“ křesťanství ze strany extrémní pravice.

Papež jmenoval poradní komisi k reformám kurie

Vatikán (Rádio Vatikán) Papež František jmenoval poradní komisi, tvořenou církevními hodnostáři z celého světa. Má mu radit při vedení univerzální církve a připravit projekt revize apoštolské konstituce Pastor Bonus o římské kurii. Skupinu tvoří kardinálové Giuseppe Bertello, předseda governatorátu Městského státu Vatikán, Francisco Javier Errázuriz Ossa, emeritní arcibiskup Santiaga, Oswald Gracias, arcibiskup Bombaje, Reinhard Marx, arcibiskup Mnichova-Freisingu, Laurent Monsengwo Pasinya, arcibiskup Kinshasy, Seán Patrick O’Malley, arcibiskup Bostonu, George Pell, arcibiskup Sydney a Oscar Andrés Rodríguez Maradiaga, arcibiskup Tegucigalpy, který bude koordinátorem skupiny. Sekretářem komise byl jmenován Marcello Semeraro, biskup italské diecéze Albano. První setkání bylo určeno na počátek října. Skupina nemá rozhodovací, ale pouze poradní pravomoci.

Srbské pravoslaví odmítá dohodu o Kosovu

Bělehrad (KAP) Nedávnou dohodu o statusu Kosova, fakticky ukončující vládu srbského státu nad Kosovem, ostře napadla srbská pravoslavná církev. Svatý synod této církve se obává ztráty „nejdůležitějšího regionu“ Srbska a ve svém prohlášení hovoří o „diktátu násilí a nespravedlnosti“. Církev má za to, že místo přenechání všech pravomocí Prištině by bývalo lepší se dohodnout na rozdělení Kosova na dvě části podle většinového zastoupení Albánců nebo Srbů, což by podle pravoslavných bylo řešení „spravedlivější a stabilnější“.

Protikřesťanské zákony v Saúdské Arábii se nemění

Brusel (KAP) Saúdská Arábie nebude ani nadále dovolovat stavbu nemuslimských svatyní, jelikož je „ochránkyní svatých míst islámu“. Řekl to saúdský ministr spravedlnosti Muhammad Aisa před poslanci Evropského parlamentu v Bruselu. Ministr přitom obhajoval tezi, že Saúdská Arábie je právní stát, dodržující lidská práva.

Podle odhadů žije v zemi asi 1.5 milionu křesťanů, vesměs cizinců, kteří sem přijeli za prací. Je zde zakázáno dovážet bible, slavit křesťanské bohoslužby a nosit křesťanské symboly. V sousedních arabských státech podobná omezení neexistují.

Neúspěch rakouské petice proti privilegiím církve

Vídeň (KAP) Rakouská Iniciativa proti církevním privilegiím loni zahájila petici na podporu svých požadavků. Ta získala podpisy asi 57 tisíc Rakušanů, tedy necelého 1 % voličů, a stala se tak nejméně úspěšnou peticí v historii rakouské druhé republiky. Kardinál Christoph Schönborn výsledek přijal s uspokojením: Rakušané prokázali, že oceňují církve a jejich službu obecnému blahu, řekl.