Německý časopis Herder Korrespondenz v čísle 5/2017 přinesl rozhovor s koptským biskupem Anbou Damianem, který nyní vede koptskou pravoslavnou církev v Německu. Z obsáhlejšího rozhovoru nazvaného „Ideologie islámu není v souladu s ústavou“, který vedla Felizia Martenová, vybíráme několik otázek a odpovědí.
Kancléřka Angela Merkelová chválila při své egyptské návštěvě tamní podporu křesťanů a vůbec náboženskou politiku. Co si o tom myslíte vy?
Přirozeně se koptům pod Sísím vede lépe než pod Mursím. Agresivita a teroristické aktivity Muslimského bratrstva a salafistů ovšem hodně narostly, jak ukazují strašné atentáty z počátku dubna. Verbální psychoteror bývalého prezidenta Mursího je pryč, současný prezident hovoří velmi jemně. Narostla však agresivita islamistů proti křesťanům. Proto je naléhavě potřeba vykonat konkrétní i právní kroky ve prospěch koptů. Koptské kostely se už nesmějí stát cílem podobných útoků. Sísí má velmi dobré vztahy k vedení naší církve, ale farnosti potřebují nyní prostě víc viditelných znamení, že se s nimi bude zacházet stejně a budou míst stejná práva jako muslimové v Egyptě.
Tzv. Islámský stát nedávno vyhlásil křesťanům v Egyptě válku. Co z toho plyne?
Je to velmi vážná situace a nelze ji ignorovat. Velmi trpí zejména koptové na Sinajském poloostrově. Otec se musel na vlastní oči dívat, jak mu upalují syna. A pak otci sťali hlavu. Ději se tam strašné věci, které jsme v této podobě ještě nezažili. Navíc vyhánějí koptské rodiny z jejich vlasti. Egypt je vlast koptů, kdysi tu hostili Svatou rodinu. Ježíš Kristus a jeho rodina byli uprchlíky v Egyptě. A koptové jim poskytli ochranu. Že však teď následovníci Krista potřebují ochranu ve vlastní zemi, je obzvlášť smutné. Doufáme, že prezidentu Sísímu bude poskytnuta pomoc, aby dokázal zajistit veškerá potřebná a legitimní opatření k ochraně koptů.
Jaká opatření jsou potřebná k potlačení terorismu?
(…) Musíme začít s výchovou. Lidé se jako zločinci nebo teroristé nerodí. Jejich chování ovlivní výchova. Proto musíme klást velký důraz na náboženskou výchovu, vzdělání a na kázání v mešitách. Musíme se podívat na předškolní výchovu i na školní učebnice. Co v nich stojí? Co se vyučuje? Prezident Sísí navštívil u příležitosti narozenin proroka Mohameda univerzitu al-Azhar a vyzval k reformám. Prohlásil, že víru, podle které je třeba vyhubit víc než miliardu lidí, protože nevěří v islám, nelze tolerovat. Potřebujeme reformu islámské výchovy. Lidé, které označujeme za teroristy, v očích náboženských vůdců teroristy nejsou. (…)
Co si myslíte o politické situaci v Egyptě a co si přejete od budoucnosti?
Musíme si zase připomenout, že Egypt má kulturu 7000 let starou. Egypt si nezasloužil, aby ho přivedli do takové krize. Jsme vlastně bohatá země. Byli jsme kdysi obilnicí Afriky a mohli bychom to s pomocí nové zemědělské techniky ještě zlepšit. Země je také turisticky velmi přitažlivá, takže by nikdo nemusel trpět hladem a chudobou. Může mnoho nabídnout, přírodu, kulturu i poutní místa. Lidé jsou pohostinní. Nyní se však Egypt v médiích objevuje v negativních souvislostech. Proto diskriminace koptů škodí, odstrašuje turisty a investory. Ti, kdo útočí na kopty, zasahují Egypt do srdce. Jsem pevně přesvědčen, že se máme vrátit ke třem velkým cílům egyptské revoluce roku 1952: potírání chudoby, nemoci a nevědomosti. Dnešní nevědomostí je terorismus.
Poslední komentáře