Jste zde

John Kerry přijímal navzdory přání Vatikánu

autor: 

Demokratickýkandidát na úřad prezidenta USA, který je vyznáním katolík, přistoupil kvelikonoční eucharistii navzdory tomu, že před nedávnem Vatikán ústy jednoho zvysoce postavených kardinálů vyhlásil, že politikům, kteří podporují právo nainterrupci, by eucharistie měla být odepřena.

Kerrypřijímal na sobotní večerní mši v bostonské kapli PaulistCenter nedaleko svého bydliště, kam podle svého mluvčího obvykle dochází nabohoslužby.

„Jednáme jsme podle pokynů svéarcidiecéze, “ řekl kněz Joe Ciccone,který Kerrymu přijímání podal. „Řekli nám, že ho mámek přijímání připouštět.“

Bostonská arcidiecéze „nebráníoficiálně nikomu přistupovat k přijímání, “ řekl mluvčí arcidiecéze P. Christopher Coyne. Dále řekl, žeje na každém, aby se sám rozhodl, zda k eucharistii přistoupí nebo ne.

Ve dnech před tím, než Kerry v Paulist Center navštívilvelikonoční mši, dostali bostonští duchovní řadu výhrůžných telefonátů ae-mailů od katolíků, kteří se domnívali, že by se senátorovi mělo přijímáníodepřít.

PaulistCenter přitahuje katolíky, kteří nejsou spokojeni s některými konzervativníminázory Vatikánu anebo kteří se cítí jinak odcizení římskokatolické církvi. Dokomunity patří páry homosexuálů, jejichž adoptivní děti zde – na rozdíl odjiných bostonských farností – křtí. V listopadu se vedení centra rozhodlonepředčítat při bohoslužbách list massachusettských biskupů, který se stavělproti manželství homosexuálů.

Komunita není geografická aleideová, přitahující lidi z dalekého okolí, řekl Drew Deskur, hudební vedoucí centra a člen farnosti více neždvacet pět let. „Tohle není žádný svatý Za rohem, “ řekl DrewDeskur, „tohle je úmyslně vytvářené společenství,které přitahuje lidi z celého Bostonu. Snažíme se zajistit, aby se tu každýcítil vítán a aby se každý účastnil liturgie.“

V kapli se slouží mše a lze zdeudílet kteroukoli svátost vyjma manželství. Centrum nepřipomíná tradičníkostel, ale je skryto mezi kamennými řadovými domky. Během bohoslužeb hraje kapela,text písně se promítá na čelní stěnu, takže se přítomní mohou připojit kezpěvu.

PaulistCenter bylo založeno v roce 1970 a pracuje s povolením biskupa. Centrum je všakfinančně nezávislé na diecézi. Tradičně se věnuje „katolíkům na okraji“. Nastartovalizde podpůrnou skupinu pro rozvedené katolíky – tyto skupiny se později objevilypo farnostech v celých Spojených státech. Centrum také poskytuje přístřešískupině bisexuálních a homosexuálních katolíků a má program pro bývalékatolíky, kteří zvažují návrat do církve. Dále centrum pomáhalo rozběhnoutHladový pochod, nyní každoroční dobročinnou akci, jež shromažďuje peníze naprovoz polévkových vyvařoven pro celý region, a také zde organizují zádušní mšeza bezdomovce, kteří zemřou bez rodiny a blízkých přátel.

Ze zprávy agentury AP (reportérka Jennifer Peter) vybral a přeložil JaS