Jste zde

Zprávy

22. 5. 1997 zemřel po těžké nemoci Dr. Alfred Schilling, přítel a podporovatel české ES (mlčící církve). Několikrát navštívil naši zem, aby se mohl setkat s křesťany, angažujícími se v rámci ES. Navštěvoval různé skupiny, aby byl úplně informován. Jeho přítomnost byla pro všechny vždy velkým povzbuzením. Byl praktikem s důkladnou odbornou průpravou (doktorát z Tübingen). Z jeho knih se mi dostala do ruky liturgická příručka - sbírka tematických eucharistických modliteb, sestavená dle holandských předloh, a svěže napsaný výklad Desatera. Obě práce by stály za překlad. Jeho styl byl zcela přímý, prostý jakékoli náboženské fráze. Čtenáři Getseman si mohli přečíst jeho stať „Ježíšův kříž a jeho paralely se ztroskotáním reformy dnešní církve" (Getsemany 10/1995) pH

Exkomunikovaný teolog ze Srí Lanky Tissa Balasuriya se odvolal k nejvyššímu apoštolskému soudu. Vatikán však prohlásil, že jeho odvolání je v rozporu s kanonickým právem, neboť podle kánonu CIC 333 § 3 „proti rozsudku nebo rozhodnutí papeže není ani soudní ani správní odvolání," jak sdělil postiženému teologovi nuncius pro Srí Lanku arcibiskup Osvaldo Padilla.

V Anglii se stávají stále častěji ženy anglikánských duchovních kněžími.  Podle Timesů je 300 ze 2000 vysvěcených žen provdáno za kněze. Většina kněžek je ve věku 40 - 60 let a pracuje na plný úvazek.  Jeden z nejvlivnějších islámských šejků Mohammed Saíd Tantawi řekl na káhirské universitě Al-Azhar, že v případě ztroskotání mírových jednání mezi Izraelem a Palestinci dojde ke „svaté válce za osvobození Jerusaléma".  Každý muslim, který položí v této válce život, se stane mučedníkem" (což znamená, že ho po smrti čeká velmi bohatá odměna a četná privilegia, např. dostane 20 žen; pro tuto odměnu, jak je známo, obětují život mladí Arabové, kteří explozi bomby na vlastním těle zabíjejí současně desítky Izraelců).

Prefekt Papežské rady pro sdělovací prostředky média arcibiskup John P. Foley řekl na přednášce v Římě, že Internet umožňuje církvi dělat misie i v islámských nebo totalitních zemích, kde jsou misie zakázány. Výhodu vidí také v tom, že učení církve se dostane k adresátovi nezkreslené. Zaručuje to prý kromě jiného i internetová adresa se zakončením ."va". 

V jihoněmeckém Boblingenu se konalo 11. Fórum německých základních společenství (Basisgemeinde). Heslem setkání bylo „Vidět znamení času" a zabývalo se rostoucí chudobou, nezaměstnaností a demokratizací struktury církve. Přítomen byl i biskup Jacques Gaillot, který se především zasazoval za rovnoprávnost žen v církvi. Zástupci obcí odmítli privilegování kněží a zasazovali se za rovnoprávnost všech členů obce. Rovněž zdůraznili, že do svého programu musí obce zahrnout nezaměstnanost a problém chudoby.

Od 5. do 10. května 1997 se v Římě konal kongres na téma „Kněžská a řeholní povolání v Evropě". Papež při této příležitosti řekl, že vinu na úbytku povolání nesou kulturní zábrany, jako tendence ke konzumu a hedonismu, a strach před závazkem. Přítomní experti pro pastoraci povolání vypracovali dokument, který má pomoci ve všech zemích zvýšit počet povolání.

Na teologické fakultě ve švýcarském Luzernu převzala jako první žena katedru Pedagogiky náboženství profesorka Helga Kohler-Spiegelová (35).  Ve své úvodní přednášce řekla, že náboženská výchova má za úkol podpořit vývoj osobnosti a nalezení sama sebe, a zprostředkovat mladým lidem etickou výchovu. Nevidí svůj úkol v předávání nějaké určité víry, nýbrž ve výchově demokratického ducha, který by byl schopen zabránit totalitním tendencím a zneužívání moci. To je i v zájmu demokratického státu. Náboženská výchova není „církevní výchova", nýbrž výchova k religiozitě. Škola není církevní obec, má jiné úkoly. Škola náboženství musí být otevřená i pro jiné kultury. Jen tak budou mladí lidé připraveni dojít k vlastnímu náboženskému přesvědčení.

V německém Weinheimu otiskl časopis „Psychologie heute" zprávu o výzkumu amerických psychologů, kteří zjistili, že věřící lidé mají méně psychosomatických nemocí, méně sebevražd, méně rozvodů a jsou méně náchylní ke stresu. Representuje je kromě jiných David Larson na Institute for Healtscare Research v Rockvillu ve státě Maryland, který vyhodnotil výzkumy z uplynulých jedenácti let. Věřícím lidem především pomáhá odevzdanost do rukou Božích, praktikovaná opakováním krátkých modliteb, jako „buď vůle tvá". Mnichovský psycholog náboženství Bernhard Grom ale varuje před přeháněním těchto výsledků a tvrdí, že věřící jsou s to se uchránit jen lehkých psychických poruch. Těžší případy musí být léčeny terapeuticky.  Grom přitom ale plně podporuje zapojení religiozity do terapie.