Jste zde

Zprávy

Dvě nové náboženské společnosti registrované v ČR

(MV) Podle informací na stránkách ministerstva kultury ČR došlo v lednu 2022 k registraci dvou nových církví a náboženských společností. Jedná se o tato společenství: Křesťanská církev esejská a Slované – náboženská společnost. Počet církví a náboženských společností registrovaných v ČR tak stoupl na 44.

21 církví a náboženských společností bylo registrováno na základě zákona č. 308/1991 Sb., což zahrnuje církve a náboženské společnosti registrované i před platností tohoto zákona. Požadavky na registraci nových církví a náboženských společností obsahoval zákon České národní rady č. 161/1992 Sb. o registraci církví a náboženských společností, který obsahoval podmínku: „hlásí-li se k nim nejméně deset tisíc zletilých osob, které mají trvalý pobyt na území České republiky“ (§ 1, písm. a). Výjimku měly církve a náboženské společnosti, které byly členy Světové rady církví. Pro ně platila hranice „nejméně 500 zletilých osob, které mají trvalý pobyt na území České republiky“ ((§ 1, písm. b). Takto nastavená podmínka byla pro řadu společenství příliš vysoká, takže o registraci neusilovaly.

Změnu přinesl nový zákon č. 3/2002 Sb. o svobodě náboženského vyznání a postavení církví a náboženských společností, který stanovil, že návrh na registraci musí obsahovat „podpisy nejméně 300 zletilých občanů České republiky nebo cizinců s trvalým pobytem v České republice hlásících se k této církvi a náboženské společnosti“ (§ 10, odst. 2, písm. c). Tato registrace však ještě nezakládá nárok na přiznání oprávnění k výkonu zvláštních práv (vyučovat náboženství na státních školách; vykonávat kaplanské služby; uzavírat církevní sňatky; zřizovat církevní školy; zachovávat mlčenlivost v souvislosti se zpovědním tajemstvím). O ty je možné požádat, pokud je církev nebo náboženská společnost registrována podle zákona nepřetržitě nejméně 10 let, po celou dobu zveřejňovala výroční zprávy, plní svoje závazky a je bezúhonná. Návrh na přiznání oprávnění k výkonu zvláštních práv musí obsahovat „podpisy tolika zletilých občanů České republiky nebo cizinců s trvalým pobytem v České republice hlásících se k této církvi a náboženské společnosti, kolik činí nejméně 1 promile obyvatel České republiky podle posledního sčítání lidu“ (což s ohledem na výsledky sčítání lidu v roce 2021 znamená 10.524 osob).

Od roku 2002 bylo v ČR registrováno 23 nových církví a náboženských společností. Naopak v případě 22 církví a náboženských společností byla registrace odmítnuta. V současnosti jsou podané dva návrhy na registraci církví a náboženských společností: Protestantská církev Svaté korony (návrh podán dne 22.12.2021) a Eleutheriánství (19.1.2022).

Prohlášení IEF: Za mír a jednotu Ukrajiny a ukončení ruské agrese

(Filip Outrata) Mezinárodní ekumenické společenství (IEF) přijalo stanovisko k událostem Ukrajině a vydalo prohlášení s názvem „Za mír a jednotu Ukrajiny a ukončení ruské agrese“. Filip Outrata přeložil prohlášení do češtiny. Zde je jeho znění:

Ovoce spravedlnosti sklidí u Boha ti, kdo rozsévají pokoj.“ (Jakub 3,18)

Tváří v tvář strašlivé válce na Ukrajině rozpoutané agresí armády Ruské federace my, členové Mezinárodního ekumenického společenství (IEF), zahrnujeme do svých modliteb všechny ty, kdo trpí následky této války. Modlíme se k milosrdnému Bohu za mír, porozumění a dialog, které jsou základem všech mezilidských vztahů.

Mezinárodní ekumenické společenství se připojuje ke všem hlasům jednotlivců, institucí a církví, kteří se modlí za mír a odmítají veškeré násilí. Jako křesťané nemůžeme mlčet k utrpení, které ohrožuje soužití lidí v tomto regionu. Jako křesťané také co nejrozhodněji odsuzujeme nespravedlnost, kterou zažívá Ukrajina a její obyvatelé, jejichž svobodu a nezávislost napadl a ohrožuje mocný soused. Apelujeme na představitele států a církví, zejména také na církevní představitele v Rusku, aby přijali a podpořili kroky, které posílí obranu Ukrajiny a budou mít citelný dopad na agresora.

V horském kázání nás Ježíš vyzývá, abychom působili pokoj, byli těmi, kdo pracují pro mír. „Blaze těm, kdo působí pokoj, neboť oni budou nazváni dcerami a syny Božími.“ (Matouš 5,9)

Chceme zůstat věrní tomuto příkladu života, slovu a poslání, které nám bylo svěřeno. Cítíme se být nablízku všem ženám a mužům, kteří trpí následky konfliktu na Ukrajině. V modlitbě zůstáváme spojeni s našimi bratry a sestrami z Ukrajiny, kteří se zúčastnili mezinárodní konference v Krakově v roce 2019, i s našimi členkami a členy z Polska a Rumunska, kam bude téměř jistě směřovat množství uprchlíků z Ukrajiny. Naše podpora a modlitby jsou stále s nimi.

Ježíšova blahoslavenství mluví o těch, kdo působí pokoj, kteří usilují o usmíření a snaží se mírnit spory a vzepjaté emoce mezi lidmi, protože mír je takovým vztahem mezi lidmi, který není zcela ovládán vzájemnými spory a animozitami, vzájemným bojem a válkou. Ale blahoslavenství také mluví o těch, kdo hladovějí a žízní po spravedlnosti. I spravedlnost neoddělitelně patří k ekumenické cestě jednoty, kterou cítíme jako své poslání.

Obracíme se k Bohu, trojjedinému, který je dokonalým společenstvím a jednotou, aby dodal sílu a dal své požehnání všem, kdo je potřebují, a vyzýváme všechny k tomu, aby se připojili k volání po nastolení spravedlnosti, smíření, odpuštění a obnovení pokoje.

25. února 2022

Andrés Valencia Pérez, mezinárodní prezident IEF a Filip Outrata, mezinárodní sekretář IEF

Studujte teologii ekumenicky: Teologie křesťanských tradic na ETF UK

(MV) Bakalářský program Teologie křesťan-ských tradic na Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy ve spolupráci s Institutem ekumenických studií v Praze zvou ke studiu teologie.

Proč studovat obor Teologie křesťanských tradic?

Jedná se především o studium různých tradic křesťanské teologie v jejich vzájemném dialogu i střetech, ale současně také o seznámení se s jinými náboženskými a duchovními směry a o jejich vztah ke křesťanství.

Akademické zázemí Evangelické teologické fakulty je příslibem vysoké odborné úrovně studia.

Studium předpokládá a rozvíjí otevřenost vůči příslušníkům jiných církví a lidem různého duchovního zaměření. Učitelé přicházejí nejen ze všech tří pražských teologických fakult, ale i z dalších institucí.

Někteří studenti se připravují na práci duchovních ve svých církvích. Většina studentů se však věnuje „civilní“ profesi nebo současně studují jiný „profánní“ obor. Poznatky využijí pro svůj osobní rozvoj, pro budování církevních společenství zdola a pro službu společnosti.

Studium je dostupné pro pracující i pro lidí, kteří studují jiné obory. Výuka je koncentrována: probíhá jednak na každoročním desetidenním intenzívním studijním soustředění v září (ve Strašicích), během roku pak probíhá jedenkrát týdně v odpoledních a večerních hodinách (ve středu). Výuka je orientována na práci s texty a rozvoj kritického myšlení.

Studenti, jak díky studiu, tak doprovodným aktivitám (liturgie, semináře, exercicie) nacházejí přátelské zázemí potřebné pro kritickou reflexi a upevňování vlastní víry, společenství napříč denominacemi a prostor pro sdílení i diskusi různých tradic.

Přihlášky pro akademický rok 2022/23 se podávají do 31. 3. 2022, přijímací zkouška proběhne v prvním červnovém týdnu 2022. Úvodní povinné studijní soustředění se uskuteční ve dnech 9. – 18. září 2022. Více informací naleznete na stránkách Institutu ekumenických studií v Praze: www.iespraha.cz nebo na stránkách Evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze:

www.etf.cuni.cz

Kontaktní osoba: Petr Jandejsek, Th.D.

Mail: jandejsek@etf.cuni.cz, tel.: 221 988 626