Jste zde

Zprávy

autor: 

Gustavo Gutierrez připomněl význam proroctví a mystiky

Řím (KAP) Také v časeglobalizace je smysluplné se angažovat pro chudé, tvrdí peruánský kněz Gustavo Gutierrez. Otec teologie osvobození, který je příslušníkem dominikánského řádu, u příležitosti 50. let fakulty sociální věd Angelika, římské university řádu, navštívil věčné město. Bída je nespravedlnost, stav, který je třeba změnit, tvrdí teolog. Vyvolení chudých je nutné ne proto, že chudí jsou dobří, ale proto, že dobrý je Bůh. Existuje neporušitelná vazba mezi hlásáním království božího a vyvolením chudých. Doslova řekl: „Kdo chce být svědkem zmrtvýchvstání, musí se pokusit přemoci bídu, která má stejný význam jako nespravedlivá a předčasná smrt a nelidská skutečnost, která odporuje vůli Boží.“ Gutierrez zdůraznil v Římě význam proroctví a mystiky. Vyvolení chudých by mělo mít dramatický dopad na duchovní péči a spiritualitu.

Zemřela Dorothee Sölleová

Stuttgart (KAP) V 73 letech věku zesnula evangelická teoložka Dorothee Sölleová. Platila za nejznámější teoložku v Německy mluvící oblasti. Hlavní téma její teologie lze shrnout otázkou, „jak žít po Osvětimi?“

Po desetiletí se statečně angažovala v cír­kvi, v politice i v mírovém hnutí, protestovala proti atomovému zbrojení. Její Politické večerní modlitby koncem šedesátých let v Kolíně řešily silné kontroverze v evan­ge­lickém i katolickém prostředí. Životná církev musí být ekumenická, feministická a mystická, řekla v jednom ze svých posledním interview.

Kniha o Českých bratřích

Raně novověké hnutí Českých bratří patří k tomu nejdůležitějšímu a nejlepšímu, co naše země daly křesťanstvu. Dodnes se k jeho odkazu výslovně hlásí většina českých evangelíků, ale studium teologie Bratří a dějin jejich církve lze doporučit i křesťanům jiných směrů.

Nová kniha Jindřicha HalamySociální učení Českých bratří 1464–1618 (CDK, Brno 2003) má dvě části. Především přináší rozsáhlou studii o vývoji „praktických“ (morálních asociálních) stránek učení Bratří, dokumentující jak jednotu zásadního směřování, tak i vývoj názorů daný střetáváním původních radikálních myšlenek s životní praxí. Autor vyváženě komentuje jak přednosti bratrské koncepce, tak i slepé uličky a nedůslednosti či pokrytecké vytáčky, do nichž Bratří občas upadali. A dále ve svazku najdeme kritické vydání Nápravy, rozšířeného bratrského okružního listu z poloviny 16. století, napomínajícího všechny členy Jednoty k vnitřní i vnější nápravě života v jed­not­livých společenských stavech a situacích. – Doporučujeme vaší pozornosti!

ETAse zaměřilo na Opus Dei

Madrid (KAP) Krátce před španělskými oblastními volbami dala baskická teroristická organizace ETA najevo, že si vzala na mušku také kandidáty, kteří patří k Opus Dei. Teroristé upozorňují na to, že se cílem útoků mohou vedle konzervativců a socialistů stát též politici spojení s touto katolickou osobní prelaturou. Opus Dei je teroristům trnem v oku, protože mnoho jejich členů zastává důležitá místa v španělské politice a v hospodářství. Navíc jak kněží, tak laici spojení s Opus Dei se staví nekompromisně proti teroru.

První průvodce kostelem pro muslimy

Frankfurt (KAP) „Průvodce kostelem pro muslimy“ byl navržen frankfurtským katolickým vzdělávacím hnutím a příslušnou odbornou komisí německé biskupské konference v rámci zahájení dialogu s muslimy (CIBEDO). V Německu je takovýto dokument doposud něco výjimečného, tvrdí vydavatel padesátistránkového svazku. Obsahuje popis seminárního kostela frankfurtské jesuitské vysoké školy sv. Jiří v porovnání se zařízením mešity. Lidé islámského vyznání se mohou cítit v kostele jak velmi cize,tak domácky. S pomocí knihy mohou poznat podobnosti i rozdíly mezi kostelem a muslimskou mešitou.

Zambijský president odmítá trest smrti

Lusaka(KAP) President africké republiky Zambie, Levy Mwanawasa, změnil všechny právoplatné rozsudky smrti na tresty doživotí. Rozhodnutí odůvodnil svým křesťanským přesvědčením.

Mezi odsouzenci k nejvyššímu trestu bylo více než padesát vojáků, kteří se podíleli na neúspěšném puči v říjnu 1997. Mluvčí organizace pro lidská práva Afronet opatření hlavy státu přivítal a současně požadoval úplné zrušení trestu smrti.

Irsko: Primas proti násilí

Dublin (KAP) Primas anglikánské církve v Irsku, arcibiskup Robin Eames z Armaghu, apeloval na katolíky i protestanty v Severním Irsku, aby se konečně vzdali násilí. Je třeba nastolit vzájemnou důvěru, abychom se nakonec neocitli ve zcela rozbité společnosti, řekl Eames na generální synodě anglikánské církve v Dublinu. Sice přestaly téměř denní násilnosti mezi oběma skupinami, ale přesto to není dosti, říká primas. Ještě pořád existuje koridor strachu, v němž polovojenské skupiny obchodují s drogami, vymáhají peníze za ochranu a provádějí trestní akce. Společnost jako celek musí konečně rozpoznat, že na obou stranách existuje dobrá vůle a touha po míru. V sektářských bojích přišlo v Ulsteru doposud o život více než 3600 lidí.

Kanada: Katolická církev zůstává největší konfesí

Ottawa(KAP) Přes klesající počet členů zůstává katolická církev největší náboženskou skupinou Kanady. 43 % všech Kanaďanů se podle oficiálních statistik označuje za katolíky. Špatné zprávy přišly především pro kanadské protestanty, jejich podíl poklesl během 10 minulých let z 35 na 29 %. Počet muslimů se zvýšil na 2 %, tj. zdvojnásobil se. Také u židů byl pozorován mírný vzestup. Počet nevěřících vzrostl z 12 na 16 %, což jde především na vrub přistěhovalců.

Němečtí luteráni: Papežská encyklika není krok zpět

Hannover (KAP) Církevní vedení spojené evangelicko-luterské církve Německa nevidí v papežské encyklice Ecclesia de Eucharistia ekumenický krok zpět, protože po věcné stránce neobsahuje nic nového. Bohužel v ní není ani očekávaný krok vpřed. Při dialogu by se mělo docházet k postupnému objasňování otázek. Komuniké dále říká, že luterské církve nemohou sdílet ani předkládané pochopení svátostnosti církve, ani podstatné spojení účinnosti svátosti s kněžstvím a ani nepřijímají přinášení oběti svátosti skrze kněze. Také určité formy eucharistické zbožnosti, které papež doporučuje, nejsou na luterské straně přijatelné. Dosavadní výsledky katolicko-luterského dialogu o večeři Páně nebyly v encyklice uplatněny. Tak vzniká naléhavá potřeba do budoucnosti. Podporují snahy bavorského biskupa Johanna Friedricha o zavedení ekumenicky a pastorálně vy­užitelných principů encykliky do praxe zejména s ohledem na konfesně smíšená manželství.

Zákaz církevních pohřbů pro obchodníky s drogami

Bangkok (KAP) V Thajsku nebudou umož­­­něny církevní pohřby pro obchodníky s drogami a producenty drog. Zákaz vydal kardinál Michael Michai Kitbunchu v dopise kněžím své diecéze. Jestliže zemřelý katolík prokazatelně vyráběl ilegálně drogy nebo s nimi obchodoval, pak se na něj vztahují církevní tresty. Kněz ho nesmí církevně pohřbít nebo slavit smuteční bohoslužbuv cír­kevních budovách. Tito lidé rozbíjejí společnost a především životy dětí. Obchod s dro­gami je nepřímá vražda nevinných lidí.

Vatikán: Žena poprvé na reprezentativní pozici

Vatikán (KAP) Poprvé se ve Vatikánu dostalo ženě výjimečně vysokého postavení. Italská profesorka Letizia Pani Erminise stala presidentkou Papežské akademie pro archeologii. Expertka na středověkou archeologii zastávala doposud místo tajemnice akademie. Roku 1810 založený institut se především zabývá studiem křesťanské archeologie a antických a středověkých dějin umění.

Rakousko: 25 let františkánské pomoci malomocným

Linec (KAP) Již 25 let poskytují rakouští františkáni organizace výtěžky svých sbírek pro nemocné leprou na celém světě. Celkem bylo již vydáno 4,65 milionů Euro. Těmito penězi je financováno 20 stanic pro malomocné v Angole, Brasilii, Indii, Koreji, na Madagaskaru, v Mexiku, Nigerii, na Filipínách, v Tanzanii, Vietnamua Zaire. Nejdůležitější je nákup léků a obživa nemocných ve stanicích. Nyní se starají asi o 1200 nemocných a jejich rodiny, nakupují dopravní prostředky, podporují školní vzdělání, zaměstnání a dosažení zemědělské soběstačnosti. Podle světové zdravotnické organizace dochází ročně k 800 000 nových případů malomocenství. Díky novým léků je lepra vyléčitelná, avšak boj proti chorobě je spojen především se sociální prací. Celosvětově je nakaženo mezi 8-12 miliony lidí.

Jesuitská kolej v Moskvě uznána jako studijní institut

Řím (KAP) Ruská vláda úředně uznala jesuitskou kolej v Moskvě za studijní institut pro filosofii, teologii a dějiny. Škola založená v roce 1991 jako kolej Tomáše Akvinského je od této chvíle řádným studijním ústavem. Nyní zde studuje 76 studentů různých křesťanských vyznání. Profesorský sbor tvoří 43 profesorů pod vedením španělského jezuity Octavia Vilches-Landina. Kolej nabízí studium filosofie, teologie, biblistiky, církevních dějin, sociálních věd i jazyků.