Jste zde

Ústava katolické církve

autor: 

Společenství za práva katolíků v církvi (ARCC), americká nekonformní katolická organizace, se snaží na základě celosvětové diskuse vytvořit návrh ústavy katolické církve. Upozorňuje, že současné církevní právo vytváření ústav nezakazuje a doporučuje každé farnosti a diecézi, aby si vytvořila vlastní ústavu. Text nynější fáze návrhu, jak má být předložen celosvětové katolické veřejnosti, by měl v českém překladu uveřejnit Teologický sborník v některém z nejbližších čísel.  

Jde o zajímavý pokus, vycházející z americké tradice demokracie a důrazu na ústavu. Současná verze návrhu předpokládá zcela demokratický model řízení církve s parlamentarismem a delegováním pravomocí zdola, plnou rovnocenností mužů a žen, volbou hodnostářů na dobu omezenou a podobně. (Což mimochodem znamená, že podobný návrh se sotva v nejbližší budoucnosti široce prosadí, třebaže se Kristovu ideálu křesťanského spolubytí nevzdaluje o nic víc než „samozřejmý" model patriarchální monarchie.) Pokud bychom si hypoteticky představili, že by byl uveden do praxe, mělo by to řadu důsledků. Některé by byly jasně pozitivní (potlačení dosavadní libovůle a zvůle „vyšších" vůči „nižším" a zavedení účinných zpětných vazeb), jiné spíše negativní (další zvýšení důrazu na formální a legální stránku vztahů v církvi - nikoli náhodou patří obyvatelé USA k největším sudičům světa).  

Přestože se zavedení do praxe asi nedočkáme, není nesmyslné na návrhu ústavy pracovat. Přinejmenším si tak člověk ujasní, v jaké církvi by chtěl žít. Kontaktní osobou je profesor Leonard Swidler, katedra religionistiky, Temple University, Philadelphia, PA 19122, USA. Tel. 215-204-7251, fax 215-204-4569, e-mail: dialogue@vm.temple.edu, web: http://astro.temple.edu/~arcc.