Jste zde

Knihovnička Getseman

autor: 

Eric Voegelin (1901 - 1985) se proslavil jako politolog a filozof historie. Po celý život však se zabýval i tématy blízkými náboženství. Pro něho osobně asi mělo největší vnější důsledky to, že následkem svého odhalení nacismu jako náhražkového náboženství musel v roce 1938 utéci z Vídně před gestapem a bezpečí našel až ve Spojených státech. Ještě významnější je ale fakt, že ve svém myšlení vycházel z existenciálního prožitkového základu lidského života a usilovně bojoval proti všem ideologickým zjednodušením a iluzím.  

Aristokratického a nikterak laciným způsobem spirituálního myslitele přibližuje rozhovor, který s ním připravil jeho žák Ellis Sandoz. České vydání pod titulem Vzpomínky na život a filosofii vyšlo v CDK Brno a lze je doporučit nejen politologům.  

Kniha Jiřího Kabeleho Přerody - principy sociálního konstruování (nakl. Karolinum) hledá především odpověď na otázku, jak se obecně dějí proměny - „přerody" - lidských struktur: příkladem může být jak postupná proměna rodiny s dítětem umírajícím na rakovinu, tak přeměna našeho státu od komunismu k demokracii. Text na pomezí sociologie a filozofie nelze doporučit jako oddechovou četbu; z hlediska teologa však přináší řadu podnětů - nejen nabízející se aplikací na přeměny církví a náboženských struktur, ale i důrazem na význam „tradiční" nábožensky podložené etiky v krizových situacích anebo výkladem „transcendentního" a „mytického" zakotvení lidského života. Upozorňuje nás mimo jiné i na to, že ti, kdo odmítli tradiční mýty o bozích, hlásají třeba moderní mýtus o seberealizaci, doplněný „anti-mýtem" o odcizení.