Jste zde

Zprávy

Německá evangelická církev zveřejnila statistiky

(MV/EKD) Německá evangelická církev (EKD), která sdružuje 20 luterských, reformovaných a unionovaných zemských církví v Německu, zveřejnila církevní statistiky založené na předběžných údajích nahlášených regionálními církvemi k 31. prosinci 2023.

Podle zveřejněných údajů patřilo k ze zemských církví EKD celkem 18.560.000 osob. To je přibližně o 3,1 % méně než v předchozím roce. V roce 2023 bylo pokřtěno přibližně 140.000 osob. Kromě toho bylo do evangelické církve přijato přibližně 20.000 osob. Naopak z církve vystoupilo přibližně 380.000 osob a 340.000 osob zemřelo, což je stejný počet jako v předchozím roce.

EKD zaznamenala v roce 2023 také pokles příjmů z církevních daní. Podle nejnovějších církevních daňových statistik činil celkový čistý příjem z církevních daní v roce 2023 přibližně 5,9 miliardy eur, což je asi o 5,3 % méně než v předchozím roce.

„Stáváme se menší a chudší církví a musíme se s tím vyrovnat. Ale i s menším počtem členů zůstává naším úkolem zasazovat se o lásku k bližnímu, lidskost a předávání křesťanské víry,“ uvedla úřadující předsedkyně Rady EKD (od listopadu 2023) Kirsten Fehrsová, biskupka v biskupství Sprengel Hamburg und Lübeck (od 2011).

„Z posledního průzkumu členství v církvích víme, že mnoho lidí má od církví stále velká očekávání. Chtějí, abychom se zasazovali ve prospěch sociálně znevýhodněných, podporovali vzdělání a soudržnost společnosti. Abychom tato očekávání naplnili, je důležité, abychom jako církev věděli, za čím si stojíme, a abychom se neustále kriticky dívali na své jednání a struktury. To je důležité i v případě řešení sexualizovaného násilí v církvi a diakonii.“

Předsedkyně EKD zmínila problém, který zaujal pozornost v lednu 2024, když byla zveřejněna studie o sexuálním zneužívání v EKD, kterou na objednávku církve vypracoval nezávislý tým odborníků. Bylo zdokumentováno nejméně 2.225 obětí sexuálního násilí na dětech a mládeži, které spáchalo 1.259 pachatelů. Tato šokující čísla podle odborníků představují pouze špičku ledovce, odhady reálně postižených dosahují téměř 10.000. Předsedkyně Rady EKD se obětem omluvila a dodala, že si je vědoma skutečnosti, že její omluva může být věrohodná jen tehdy, když církev podnikne rozhodné kroky k nápravě.

Rada kardinálů jednala již potřetí o roli žen v církvi

(MV) Ve dnech 15. a 16. dubna 2024 se v Domě svaté Marty konalo zasedání papeže a devítičlenné Rady kardinálů, které pokračovalo v diskusi o úloze žen v církvi. Toto téma bylo předmětem jednání už na předchozích dvou setkání rady v prosinci 2023 a v únoru 2024. Na všechna tři setkání byly pozvány také ženy.

Příspěvky z prosincového zasedání vyšly v italské knize s názvem „Smaschilizzare La Chiesa?“ (Odmaskulinizovat církev?) s před- mluvou papeže Františka. V ní papež napsal, že během příprav na synodu o synodalitě jsme si uvědomili, že jsme hlasu žen v církvi dostatečně nenaslouchali a že se církev má ještě hodně co učit: „Je třeba si navzájem naslouchat, abychom církev „odmaskulinizovali“, protože církev je společenstvím mužů a žen, kteří sdílejí stejnou víru a stejnou křestní důstojnost.“ Kniha obsahuje příspěvky, které přednesli filozofka a teoložka Lucia Vantini, člen italské teologické asociace Luca Castiglioni a salesiánská sestra a teoložka Linda Pocher, členka Papežské mezinárodní mariánské akademie. Všechny tři příspěvky se na žádost papeže Františka věnují kritické konfrontaci s myšlenkou mariánského a petrovského principu v církvi, formulovaného švýcarským teologem Hans Urs von Balthasara (1905-1988).

Na únorovém zasedání papež a kardinálové vyslechli anglikánskou biskupku a teoložku Jo Bailey Wells, zástupkyni generálního sekretáře anglikánského společenství, která popsala cestu anglikánského společenství ke svěcení žen, a to jak v anglické církvi tak v celém anglikánském společenství. Své úvahy přednesla také Linda Pocher, profesorka christologie a mariologie na Papežské fakultě pedagogických věd Auxilium v Římě a Giuliva Di Berardino, zasvěcená členka Ordo Virginum diecéze ve Veroně, učitelka a vedoucí kurzů spirituality a duchovních cvičení.

Na dubnovém zasedání v rámci diskuse úloze žen v církvi vystoupila sestra Regina da Costa Pedro, členka Kongregace misionářek Neposkvrněné a ředitelka Papežských misijních společností v Brazílii, která přinesla konkrétní příběhy a myšlenky některých brazilských žen. Dále vystoupila profesorka Stella Morra, která vyučuje teolgii na Papežské univerzitě Gregoriana. Ve svém příspěvku zkoumala, jakou roli hrají kultury při uznávání role žen v různých částech světa.

Kromě diskuse o úloze žen v církvi přednesl kardinál Mario Grech, generální sekretář synody biskupů a Piero Coda, generální sekretář Mezinárodní teologické komise, informace o probíhající synodě biskupů o synodalitě. Jednotliví kardinálové poté informovali o sociální, politické a církevní situaci ve svých domovských regionech.

Podle tiskové zprávy během celého zasedání zaznívaly zmínky a modlitby věnované válkám a konfliktům, které probíhají na mnoha místech světa, zejména na Blízkém východě a na Ukrajině. Papež a kardinálové vyjádřili znepokojení nad tím, co se děje. Rovněž vyjádřili svoji naději na zvýšení úsilí o nalezení cest k vyjednávání a míru.

Papež František zřídil Radu dne 13. dubna 2013, aby mu pomáhala při řízení univerzální církve a studovala projekt revize Římské kurie. Tento úkol byl naplněn novou apoštolskou konstitucí Praedicate Evangelium, která byla zveřejněna 19. března 2022. První zasedání Rada kardinálů se uskutečnilo 1. října 2013.

Po obnovení práce Rady a obměnění členů, ke které došlo 7. března 2023, tvoří Radu kardinálové: Oswald Gracias, arcibiskup Bombaje; Seán Patrick O'Malley, arcibiskup Bostonu (oba jsou členové Rady od jejího založení v roce 2013); Pietro Parolin, státní sekretář (členem od roku 2014); Fridolin Ambongo Besungu, arcibiskup z Kinshasy (od roku 2020); Fernando Vérgez Alzaga, předseda Papežské komise pro Vatikánský městský stát a Governatorát Vatikánského městského státu; Juan José Omella Omella, arcibiskup Barcelony; Gérald Cyprien Lacroix, arcibiskup Quebecu; Jean-Claude Hollerich, arcibiskup Lucemburska; Sérgio da Rocha, arcibiskup São Salvadoru da Bahia (těchto pět bylo jmenováno 7. března 2023). Sekretářem Rady kardinálů je od roku 2020 Marco Mellino, titulární biskup Cresimy.

Další jednání Rady kardinálů je naplánováno na červen 2024.

Obnovení diakonátu žen v africké pravoslavné církvi

(MV) Dne 2. května 2024, na Zelený čtvrtek (podle juliánského kalendáře), byla Angelika Molenová z Harare v Zimbabwe vysvěcena metropolitou Serafimem ze Zimbabwe (Kykotisem) v misijní farnosti svatého Nektária ve Waterfallu na diakonku v Řeckém pravoslavném patriarchátu Alexandrie a celé Afriky (tj. pravoslavné církvi na africkém kontinentu). Svěcení bylo naplněním jednomyslného rozhodnutí Svatého patriarchálního synodu řeckého pravoslavného patriarchátu v Alexandrii z roku 2016 následovat apoštolskou tradici pravoslavné církve a obnovit starobylou instituci diakonie z pastoračních důvodů.

Diakonka Angelika je váženou členkou pravoslavného společenství misijní farnosti sv. Nektária. Již léta pracuje na zapojení pravoslavné mládeže v Zimbabwe a budování základů pastorační péče ve své komunitě. Organizovala církevní školy, skupiny matek a setkání mládeže. Pokračuje ve studiu na univerzitě, aby mohla lépe sloužit jako vysvěcená členka pravoslavné církve. Studuje geografii a environmentální studia, přičemž do popředí své práce staví posvátnost Země. Říká, že Země je posvátný dar od Boha, proto ji musíme chránit před poškozením a žít v souladu s rostlinami, zvířaty a vším živým. Angelika Absolvovala speciální školení o ekologii a bude dohlížet na ekologické iniciativy pro síť farností v Zimbabwe.