Jste zde

Dokončen nový Lexikon pro teologii a církev

autor: 

Freiburské nakladatelství Herder vydalo poslední jedenáctý díl nového Lexikonu pro teologii a církev (Lexikon für Theologie und Kirche, LThK).

Kardinál Walter Kasper, prezident Papežské rady pro jednotu křesťanů a hlavní editor LThK, k tomu řekl, že dílo odpovídá velkému nárůstu teologického pluralismu dnešní doby. Podle Kaspera dílo charakterizuje vnitřní jednota daná návazností na myšlenky II. vatikánského koncilu. Slovník je podle něho nesen třemi ideály katolické tübingenské školy 19. stol.: církev, věda, na život a na praxi orientovaná otevřenost. Podle Kasperových slov potřebuje člověk při současném nedostatku orientace při vší otevřenosti i pevná stanoviska a vztažné body.

Podle Hermanna Herdera, bývalého ředitele vydavatelství Herder, který toto již třetí, opět zcela přepracované vydání lexikonu inicioval, obsahuje prvních deset dílů slovníku 26 tisíc hesel, na kterých se podílelo 4150 autorů. Jedenáctý díl obsahuje 400 dodatkových hesel, věcný a autorský rejstřík a seznam zkratek.

 

převzato podle Kathpressu