Jste zde

Zprávy

Před deseti lety zemřel biskup Jan Blaha

(pH) Před deseti lety dne 13. prosince 2012 zemřel biskup ES Jan Blaha. Nekrolog od P. Hradilka viz http://www.getsemany.cz/node/2991

ERC v ČR vydala prohlášení k válce na Ukrajině a přijala LECAV k plnému členství

(MV) Valné shromáždění Ekumenické rady církví v ČR (ERC) na svém jednání 22. listopadu 2022 přijala k plnému členství Luterskou evangelickou církev augsburského vyznání v České republice (LECAV). LECAV je luterskou církví v ČR působící na Těšínsku v Moravskoslezském kraji a v hlavním městě Praze. Vznikla roku 1995 odštěpením od Slezské církve evangelické augsburského vyznání (SCEAV). Hlásí se k dějinnému odkazu luterství na Těšínském Slezsku, kde evangelická církev existuje v různých organizačních formách nepřetržitě od první poloviny 16. století až dodnes. V rámci ERC měla LECAV statut pozorovatele. Nyní se stala 13. členskou církví ERC.

Valné shromáždění ERC rovněž přijalo Prohlášení k válce na Ukrajině a k situaci ukrajinských uprchlíků. V něm se mimo jiné uvádí: „Církve sdružené v Ekumenické radě církví s velkým znepokojením a s účastí sledují situaci na Ukrajině, která v letošním roce čelí neospravedlnitelné agresi Ruské federace. Odsuzujeme tuto agresi a vyjadřujeme svou blízkost lidu Ukrajiny... Naše zkušenost s totalitním režimem, který máme ještě v živé paměti, nás tím spíše vybízí k tomu, abychom se postavili proti novodobé totalitě putinovského režimu... I naše společenství a naši věřící jsou zasaženi ekonomickou krizí, krizí dostupnosti energií a zdražováním. Uvědomujeme si, že tyto problémy mají přímou souvislost i s ruskou agresí proti Ukrajině, za kterou morální odpovědnost nese agresor... Vnímáme potřeby ukrajinských uprchlíků, kteří k nám přišli a přicházejí. Zejména v zimním období je možné, že v důsledku ruských zločinných útoků proti civilní infrastruktuře budeme svědky další vlny příchozích. Chceme jako církve být připraveni pomáhat a vytvářet atmosféru otevřenosti a přijetí. Uvědomujeme si, že Ukrajinci, kteří v ČR pracují, jsou přínosem pro naši ekonomiku. Důrazně se ohrazujeme proti tvrzením, že by pomoc Ukrajincům byla na úkor našich občanů.“

Metodistická církev na Slovensku vystoupila ze svazku Evangelické metodistické církve

(MV) Oblastní konference Metodistické církve na Slovensku na svém zasedání dne 15. října 2022 rozhodla o svém vystoupení z celosvětového svazku Evangelické církve metodistické (The United Methodist Church, UMC) a oznámila začlenění do nově založené Globální metodistické církve (Global Methodist Church, GMC). Tím došlo k rozdělení českého a slovenského metodismu. Evangelická církev metodistická v ČR a SR měly samostatné oblastní konference, ale tvořily jednu společnou výroční konferenci, tj. základní jednotku v organizaci metodistické církve.

Krok slovenských metodistů souvisí s rozdělením, které řeší Evangelická církev metodistická celosvětově. Důvodem jsou diskuse o možné změně učení a řádu ohledně sexuální orientace ordinovaných služebníků církve. Rozhovor o změně byl zahájen na generální konferenci v roce 2016. Generální konference v roce 2019 se sice těsnou většinou rozhodla pro konzervativní pojetí manželství a změnu neschválila, ale velká část církve toto rozhodnutí odmítla respektovat. Důsledkem bylo ještě větší prohloubení sporu. Celosvětová pandemie odložila další jednání i konání pravidelné generální konference (byla odložena až na rok 2024).

Mezitím se řada sborů a farností rozhodla založit Globální metodistickou církev (v květnu 2022), která chce setrvat na stanovisku generální konference z roku 2019, tj. má konzervativní postoj k chápání sexuální orientace a k tradičnímu pojetí manželství jako jednoho muže a jedné ženy.

V rámci evropské centrální konference pro oblast střední a jižní Evropy byl v roce 2021 založen „kulatý stůl“, který byl pověřen hledáním řešení a vypracováním společné vize poslání církve. Výsledky intenzivních jednání byly předloženy na zasedání centrální konference v Basileji dne 17. listopadu 2022. Zpráva s názvem „Povoláni k jednotě“ mimo jiné konstatovala: „Chceme žít v jednotě, i když se neshodneme ve všech otázkách.“ Zpráva dále uvádí, že v otázkách lidské sexuality by se každá země měla řídit místním přesvědčením a zákony a neměl by být vyvíjen žádný vnější nátlak. To neplatí ani pro případ, že by se budoucí generální konference rozhodla pro liberálnější úpravu. Pro konkrétní provedení text doporučuje úpravy v té části církevního řádu, kterou může centrální konference změnit, a také poznámky pod čarou k textům, které nelze měnit. Po delších diskusích a snahách o úpravu textu byla nakonec zpráva schválena v původním znění (53 pro, 11 proti). Zástupci slovenských metodistů se už jednání kulatého stolu ani centrální konference neúčastnili.

Evangelická církev metodistická na Slovensku sdružuje v rámci 7 farností 12 církevních sborů a misijních stanic. Při sčítání lidu v roce 2021 se k ní přihlásilo 3.018 obyvatel.

Nový biskup metodistické Centrální konference pro střední a jižní Evropu

(MV) Na zasedání Centrální konference pro střední a jižní Evropu Evangelické církve metodistické, které se uskutečnilo ve dnech 16. - 20. listopadu 2022 v Basileji byl zvolen nový biskup centrální konference. Stal se jím Stefan Zürcher ze Švýcarska, který byl zvolen ve 4. kole hlasování 18. listopadu 2022 večer. Ve funkci vystřídá dosavadního biskupa Patricka Streiffa, který stál v čele centrální konference od roku 2006.

První kolo hlasování proběhlo bez předchozích nominací a kandidatur 17. listopadu večer. Hlasovalo 68 delegátů centrální konference a do dalšího kola postoupilo 11 kandidátů, kteří získali minimálně 2 hlasy (mezi nimi i superintendentka české oblasti Ivana Procházková se 2 hlasy). 6 kandidátů se hned poté vzdalo svojí kandidatury (včetně Ivany Procházkové). Další kola hlasování probíhala 18. listopadu večer. Druhého kola se zúčastnilo 5 kandidátů, ale žádný z nich nezískal požadovanou většinu 40 hlasů. To se opakovalo i při třetím kole hlasování. Nakonec při čtvrtém kole se rozhodovalo mezi Stefanem Zürcherem a Andreou Brunner-Wyss, přičemž zvolený biskup získal požadovaných 41 hlasů, zatímco jeho soupeřka pouze 27.

Novému biskupovi Stefanu Zürcherovi je 55 let. Po studiu agronomie na Švýcarském federálním technologickém institutu v Curychu studoval na Vysoké škole teologické v německém Reutlingen, později získal doktorát na Teologické fakultě Univerzity v Curychu. V letech 2000-2015 působil jako sborový pastor v curyšském Oberlandu v metodistických farnostech Rüti, Wald a Hombrechtikon. Od roku 2015 je superintendentem Evangelické metodistické církve ve Švýcarsku. Stefan Zürcher také působí jako vojenský kaplan. Je ženatý a má čtyři dospělé děti. Říká o sobě, že není stratégem, ale někým, „kdo pomáhá věci uskutečňovat a vytváří prostor, v němž mohou lidé experimentovat“. Rád se přitom vydává netradičními cestami. „Kromě toho mě baví být učitelem a hlasatelem evangelia.“

Evropská oblast Evangelické církve metodistické je rozdělena do čtyř centrálních konferencí. Centrální konference pro střední a jižní Evropu je složena ze sedmi výročních konferencí a zahrnuje více než desítku zemí Evropy (včetně České republiky) a dvě země v severní Africe (Alžírsko, Tunisko).